Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Vánoce ve světě

Poslechněte si podcast

24. 12. 2021

8 min

O epizodě podcastu

Vánoce slaví lidé po celém světě. Každá země má své specifické tradice, dárky se nenadělují ve stejný den a nenosí je ani stejná postava.


Na Islandu nosí dárky hodným dětem, které si za okno nachystaly botu, vánoční skřítci. Je jich celkem třináct a jsou to potomci obryně Grýly a jejího muže Leppalúðiho a přesně 12. prosince se jeden po druhém vydávají do města. Původně se jednalo o zlé skřítky, kteří kradli a vyváděli lidem kdejakou neplechu, nyní přinášejí drobné dárky dětem. Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho může sežrat vánoční kočka.

Na Štědrý den navštěvuje německé domácnosti Weihnachtsmann neboli Vánoční muž s dlouhými zrzavými vousy a naděluje dárky.

Hlavní období dánských vánočních svátků začíná večer 23. prosince, který Dánové nazývají malým Štědrým večerem. Zdobí se vánoční stromek, peče se kachna na štědrovečerní večeři, jí se rýžová kaše, zpívají se koledy a hraje se tzv. balíčková hra. To si každý ze zúčastněných přinese několik balíčků s malými dárky, které se podle hodů kostkou rozdělují mezi hráče. Po jejich rozdělení se podle stejného principu ostatním hráčům kradou, a to až do vypršení předem stanoveného časového limitu.

V Grónsku není ´plnou samozřejmostí mít doma vánoční stromeček a to kvůli klimatickým podmínkám. Do Grónska se stromky dovážejí a ne každý si takový „luxus“ může dovolit. Pokud už ale stromek v domácnosti mají, zdobí ho zpravidla 23. prosince skleněnými ozdobami a grónskými vlaječkami. Vánoční muž pak prý žije na západním pobřeží Grónska a saně mu netahají sobi, ale psi.

Ve Francii naděluje dárky Père Noël neboli Otec Vánoc. Podobně jako Santa Claus rozdává dětem dárky do připravených punčoch nebo také do připravených bot. Častokrát je také schovává po domově nebo přivazuje na vánoční stromeček. 25. prosinec je ve Francii dnem dobrých skutků - dobrosrdeční Francouzi hostí bezdomovce, sirotky nebo chudé.

V Bulharsku se obyčejně při večeři spokojí s vepřovým a luštěninami. Tradičně založené rodiny mohou stolovat na ubruse položeném na zemi a podloženém slámou, což je vzpomínka na chlév, kde se narodil Ježíšek.

Italové slaví vánoční svátky hlavně setkáváním s rodinou a přáteli. Dárky přichází v některých částech Itálie na řadu až 6. ledna, kdy děti obdaruje čarodějnice Befana. V jiných částech se děti dočkají už na Štědrý den, kdy je navštíví Babbo Natale, postava podobná Santa Clausovi.

Ve Španělsku se Štědrý den (La Noche Buena) slaví celý den, který vrcholí pozdní velkou večeří. K ní se podává kachna nebo jehněčí maso. Nesmí chybět ani velké množství místních sladkostí. V jednotlivých regionech pak naděluje dárky někdo jiný. Např. v Katalánsku je to Tió de Nadal neboli poleno, na které se začátkem prosince namaluje obličej a nasadí čepice. K nejdůležitějším rituálům tady patří španělská Vánoční loterie - vánoční losování šťastných čísel. Jde o nejstarší a největší loterii na světě. 22. prosince jsou pak rozdělovány miliardy mezi velké množství výherců.

Na Ukrajině zdobí stromečky pavouky a pavučinami. Pokud místní najdou ráno na Vánoce pavučinu, přinese jim štěstí.

V Norsku podle legendy na Štědrý večer vycházejí zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. Proto musí být všechna košťata v domě pečlivě schovaná. Zatímco košťata Norové schovávají, svou vlajku milují, proto bývá hlavním prvkem na vánočních řetězech, ale i na sloupech před domem, právě vlajka.

V Litvě je tradicí vlečení dřevěné klády jako symbolu problémů a neštěstí. Zpívají se lidové písně za doprovodu různých hudebních nástrojů. Rodiny, sousedé a přátelé se pak sejdou, popřejí si navzájem vše dobré a společně polena spálí, aby zahnali neštěstí a problémy na příští rok.

V Anglii nenaděluje dárky Ježíšek, ale Father Christmas. Na Štědrý den děti věší nejčastěji ke krbu punčochu, ve které najdou na Boží hod dárky. Tradičním jídlem bývá v Británii krocan s ořechovou nádivkou a puding. Nepředstavujte si ale klasický český pudink. Puding v Anglii připravuje celá rodina dlouho před Vánocemi. Svým tvarem připomíná spíše bábovku. Ukrývají se v něm také drobné předměty např. mince nebo prstýnky. Kdo z rodiny drobnost v pudinku najde, ten bude mít celý další rok štěstí.

Ve Spojených státech se rodiny schází na společné večeři 24. prosince. Podává se tradiční krocan s nádivkou a několika přílohami. V USA vozí dárky na saních se sobím spřežením světoznámý Santa Claus. Brzy ráno 25. prosince je pak děti najdou nejen pod stromeček, ale také v připravených punčochách. Děti mu za to předem připraví sušenky a mléko. Američané si také potrpí na výrazně ozdobené a nasvětlené domy, někteří v dokonalosti výzdoby dokonce pořádají soutěže.

V hlavním městě Venezuely, v Caracasu, chodí všichni věřící časně ráno do kostela, a to od 16. prosince až do Štědrého dne. To by možná nebylo až tak zvláštní. Zajímavé na tom ale je, jak se tam dopravují. Do kostela totiž jezdí na bruslích. Do osmi hodin jsou dokonce uzavřené některé cesty, aby byla jízda bezpečnější.

Na Filipínách byste tradiční menu na jídelním stole o vánočních svátcích hledali marně. Každý vybírá podle toho, co mu chutná, a především, co mu peněženka dovolí. Jeden společný prvek však přece jen k vánoční tradici patří: hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.

Na Havaji si na Vánoce pořizují akvária s ostencem běloskvrnným – je to prostě zvyk. Vánoce tady navíc začínají s příjezdem Vánoční lodi, která přiváží obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí rovněž po vodě ve svém člunu.

V Argentině je štědrovečerní večeře nejčastěji servírovaná v zahradách. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i vánoční stůl. Argentinci většinou zdobí palmy nebo stálezelené stromy. Dárky dětem nenosí Santa, ale kůň Magi. Děti mu připravují vodu a seno.

Vánoce v Brazílii jsou podobné těm britským, ale v teplém počasí. Důležitý je vánoční stromeček, který v domácnosti zůstává ještě dlouho po Štědrém dni. Právě 24. prosince se lidé scházejí na velké společné večeře. Nejčastější štědrovečerní pokrm je pečený krocan.

Vzhledem k časovému pásmu, ve kterém se Austrálie nachází, slaví místní Vánoce mezi prvními na světě. Podobně jako další země na jižní polokouli si Australané během období Vánoc užívají vysokých teplot a svátky tradičně tráví na pláži nebo jinde venku. Na slavnostní večeři si dávají například husu a kachnu, ale také mořské plody a saláty. Na Boží hod ráno je pak navštěvuje Father Christmas, stejně jako v Anglii.

Rusové slaví buď pravoslavné Vánoce na svátek Tří králů, nebo už na Nový rok. Dárky rozdává Děda Mráz, který po Rusku cestuje z Čukotky a doprovází ho Sněhurka.


Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.