Advent
Poslechněte si podcast
28. 11. 2021
5 min
O epizodě podcastu
Přestože by měl být advent spíš klidným obdobím, kdy děti otevírají adventní kalendáře, zapalují se svíčky na adventních věncích, připravuje se cukroví a později se zdobí stromeček, pro spoustu lidí jde o přesný opak. Začínají se shánět vánoční dárky, nejlépe za ceny jako při nákupním svátku Black Friday, obchody praskají ve švech a mnohdy upravují i otevírací doby. Díky e-shopům už ale spousta lidí nakupuje z pohodlí domova.
První adventní neděle je nedělí železnou. Slovo advent pochází z latinského „adventus“, což znamená příchod Spasitele. Na adventním věnci se zapaluje první svíčka, poslední adventní neděli a na Štědrý den by pak měly hořet všechny čtyři. Barva svíčky by měla být fialová, jde o tzv. svíci proroků, která je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Následující svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček. Adventní věnec odkazuje ke kruhu, který je symbolem cyklu života a koloběhu roku. Starý rok končí a nový začíná. Kruh, který nemá konec ani začátek, připomíná věčný život a znovuzrození. Tento vánoční symbol se poprvé objevil v Hamburku na počátku 19. století v místním sirotčinci. Byl to zpočátku velký dřevěný kruh se 23 svíčkami, upevněný pod stropem.
S první adventní nedělí se do vánočních světýlek oblékají města a vesnice. Na náměstích nechybí vánoční stromečky, vánočně ozdobené jsou výlohy, ulice a domy. Se startem adventu se většina z nás těší také na vánoční trhy, za nimiž se s oblibou jezdí také do zahraničí.
Adventní čas je také časem pečení klasického vánočního cukroví a vánoček, což je vůbec jeden z tradičních symbolů českých Vánoc. Správně se plete z devíti copů. Spodní čtyři symbolizují čtyři živly – tedy oheň, vodu, zemi a vzduch. Prostřední tři copy představují rozum, cit a vůli člověka. Vrchní dva copánky se zase upínají k tomu, co vede člověka nejvýše, tedy k vědění a lásce. Chybět nesmí ani vánoční stromečky, s jejichž zdobením mnozí začínají hned během první adventní neděle. Dle tradice se ale stromky zdobí někdy mezi třetí a čtvrtou nedělí. Pod stromky pak patří také vánoční dárky a to na Štědrý den.
Během adventního období se dodržují i další tradice. S první adventní nedělí děti dostávají adventní kalendáře se 24 políčky. Každý prosincový den pak otevřou jedno okénko a v něm najdou drobnou sladkost nebo drobnou hračku, záleží, jaký adventní kalendář své ratolesti kdo pořídí. V každém případě smyslem adventních kalendářů je urychlit a určitě také zpříjemnit dětem dny v době adventní. Samotná forma otevíracích okének kalendářů není jen tak nahodilá. Má totiž symbolizovat vnitřní otevřenost k ostatním lidem, otevřenost pro tradice, dobro i Boha.
Děti se během adventního období těší také na Mikuláše. Ten chodí s nadílkou v předvečer svého svátku s datem 5. prosince. To je odvozeno od skutečnosti, že pro naše předky byl počátkem dne západ slunce dne předchozího.
Druhou adventní neděli nebo také Bronzovou neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Je tak ideální čas pro uctění všech vztahů minulých, současných i směřujících do budoucna. Hospodyňky začínají péct vánoční cukroví. Podle tradic by mělo jít o devět či dvanáct druhů, k uctění každého měsíce v roce.
O třetí, stříbrné, adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období, adventní období získává slavnostnější ráz. Připomíná, že se blíží oslava narození Páně. Pro mnohé je symbolem přátelství a díků za všechny blízké. V minulosti se o stříbrné neděli velmi důkladně uklízel celý dům.
Čtvrtou adventní neděli, tedy zlatou, zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj. Blíží se završení času adventu a přechod do vánočních svátků. Advent má představovat především čas naděje. Je obdobím vzpomínání a také očekávání.
A nakonec krátce o tom, jak se vlastně advent počítá. První adventní neděle je ta, která je nejbližší dni s datem 30. listopadu. Pokud na tento den připadne pondělí, úterý nebo středa, potom je první adventní neděle před tímto dnem, v opačném případě až po něm. Samozřejmě může neděle vyjít i přímo na 30. listopadu.