Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 9. dubna: Den, kdy se narodil Vlasta Burian

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

9. dubna: Den, kdy se narodil Vlasta Burian

Obrázek epizody 9. dubna: Den, kdy se narodil Vlasta Burian

Poslechněte si podcast

9. 4. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Král komiků, herec, zpěvák, imitátor ale i brankář fotbalového klubu AC Sparta Praha. Tím vším byl Vlasta Burian. Umělecky i sportovně nadaný muž se narodil v Liberci 9. dubna 1891. Jím ztvárněné filmové role jako Ducháček, Kryštof Rozruch nebo Hadimrška jsou oblíbené dodnes.

Král komiků, herec, zpěvák, imitátor ale i brankář fotbalového klubu AC Sparta Praha. Tím vším byl Vlasta Burian. Umělecky i sportovně nadaný muž se narodil v Liberci 9. dubna 1891. Jím ztvárněné filmové role jako Ducháček, Kryštof Rozruch nebo Hadimrška jsou oblíbené dodnes.

Vlasta Burian byl syn krejčího a už jako malý ukazoval neuvěřitelné zapálení do sportu. Prokázal svůj talent v tenise, vynikal v boxu a své kvality potvrdil i v hokeji. Nakonec se dostal na dráhu profesionálního sportovce, když hájil brány pražského klubu AC Sparta Praha. V jeho mysli se ale stále intenzivněji objevovaly touhy po tom, stát se hercem. Jeho přání se ale dostávaly do konfliktu s tužbami otce, který odmítal, aby se z jeho syna stal komediant.

Jednoho dne však přišel zlom. Vlasta společně s otcem navštívili hospodu, kde předvedl štamgastům komediální vystoupení. To jeho otce utvrdilo v tom, že se mýlil a dál svému synovi nebránil v herecké kariéře. Ta také záhy odstartovala.

Burian si zprvu zahrál - byť v malých rolích - na pódiích známých pražských divadel. Do divadla Na Vinohradech nebo Švandova Divadla se dostal díky Karlu Hašlerovi, který jej doporučil. Jeho talent a humor si oblíbila veřejnost a Burianova sláva mohla začít vzkvétat.

Komediální herec si díky své popularitě otevřel i divadlo. Zejména se ale prosadil před objektivy kamer. Dohromady si zahrál ve čtyřech němých a čtyřiceti mluvených filmech. Poprvé Burian promluvil ve snímku C. a k. Polní maršálek, který byl v Československu jeden z prvních mluvených filmů. Burian spolupracoval od roku 1926 i s Rozhlasem. Vysílal zejména pro nejmladší posluchače a zúčastnil se kabaretních večerů.

Herecké schopnosti výborného komika se odrážely i na jeho platovém ohodnocení, které měl mnohonásobně vyšší než jeho kolegové. Od toho se odvíjel i Burianův životní styl. Žil v luxusní vile v Dejvicích a oblíbil si drahé aktivity. Ve svém domě měl velkou tělocvičnu, plavecký bazén nebo tenisový kurt. Stal se i reklamní tváří, jeho jméno získaly bonbony nebo druh růží.

Velkou ránu do Burianovy herecké kariéry ale zasadila druhá světová válka. Jeho velký a neskrývaný majetek se stal terčem závistivců. Po skončení války čelil obvinění z kolaborace s Němci a to i přesto, že odmítal hrát v česko-německých filmech. Po válce byl Čechy dokonce uvězněn a skončil před soudem, kde se také obhájil. To mu ovšem nepomohlo. Po negativním ohlasu v tisku i na zásah politiků (kteří ho chtěli exemplárně potrestat) byl opět uvězněn a na základě vykonstruovaných obvinění odsouzen za kolaboraci s německými okupanty na několik měsíců k těžkému žaláři a pokutě půl milionu korun. Byl mu zabaven majetek a musel pracovat jako poslíček v horách nebo pomocník v kuchyni.

Navzdory tomu se mu nakonec podařilo svoji kariéru restartovat. Za doprovodu ovací a hlasitého potlesku vystoupil v roce 1950 na parketách kladenského městského divadla. V roce 1954 si například zahrál po boku Jana Wericha v legendární české pohádce “Byl jednou jeden král”. Vězení i léta pronásledování mu ale zanechaly trvalé následky na zdraví. Poslední představení svého života dokonce odehrál s těžkým zápalem plic.

Vlasta Burian zemřel na plicní embolii 31. ledna 1962. O tři měsíce později zemřela i jeho milovaná žena Nina, která mu byla vždy velkou oporou.