8. února: Den, kdy byla poprvé využita plynová komora k trestu smrti
Poslechněte si podcast
8. 2. 2021
2 min
O epizodě podcastu
Smrt v plynové komoře. Mnohým z vás se v souvislosti s ní vybaví koncentrační tábor Osvětim, kde nacisté zabíjeli Židy během druhé světové války. Věděli jste ale, že se do plynových komor o mnohem dříve posílali vězni odsouzeni k trestu smrti ve Spojených státech? Poprvé k tomu došlo v nevadské věznici Carson City 8. února 1924. V rukou popravčího tehdy skončil čínský přistěhovalec Gee Jon, který se provinil vraždou člena konkurenčního gangu.
Před touto událostí se popravovalo výhradně pověšením. Od plynové komory se ale slibovalo, že bude představovat rychlejší a humánnější způsob popravy. S myšlenkou přišel major Delos A. Turner, který se s účinky otravných plynů seznámil během první světové války. Tehdy byl totiž příslušníkem zdravotnických sborů americké armády.
Zpočátku se nepočítalo s plynovou komorou. Smrtelný plyn se věznice pokoušela vpustit Gee Jonovi přímo do cely, když spal. To se ukázalo jako nemožné, protože plyn z jeho cely unikal. Musela se tak vybudovat speciální komora, ze které plyn neunikne. Věznice tak musela vybudovat malou ocelovou místnost, ve které se nachází pouze židle, na kterou bude vězeň upoután. K popravě se používal kyanid, který byl upuštěn do pánve s kyselinou chlorovodíkovou. Takto vznikne jedovatý kyanovodík.
Jediným dodavatelem kyanidu byla ve 20. letech minulého století v západní části Spojených států firma The California Cyanide Company. Jed se primárně používal v Kalifornii k vymýcení škůdců z citrusových hájů.
8. února 1924, tak dozorce odvedl Gee Jona do komory a upoutal ho na židli. K odsouzenci připojili dlouhý stetoskop, aby lékař mimo komoru mohl konstatovat smrt. V 10:40 došlo k popravě. Gee ztratil vědomí během pěti vteřin. Nervy mu přestaly pracovat po deseti minutách. Celé situaci přihlíželi zástupci médií, americké armády a lékaři.
K popravám se plynové komory na území Spojených států používají dodnes. Má ji k dispozici pět států, a to pouze jako alternativní způsob popravy. Ve většině případech se používá injekce nebo elektrické křeslo. Od trestu smrti se ale postupně ustupuje.