
8. prosince: Den, kdy byl zastřelen John Lennon

Poslechněte si podcast
8. 12. 2021
4 min
O epizodě podcastu
Jako první přinesla smutnou zprávu televize NBC, která kvůli ní přerušila zábavný program. Miliony diváků televize ABC se o úmrtí Johna Lennona dozvěděly během fotbalového zápasu mezi New England Patriots a Miami Dolphins. Komentátor Howard Cosell stačil informaci oznámit v krátké komerční přestávce s odkazem, že víc se diváci dozvědí po skončení zápasu ve zprávách.
Lennonova rodná Británie stejně jako zbytek Evropy se o jeho smrti dozvěděla 9. prosince ráno. Vražda se totiž v New Yorku odehrála v pondělí 8. prosince před jedenáctou večer, když se John Lennon a Yoko Ono vraceli z nahrávacího studia.
Vrahem Johna Lennona byl pětadvacetiletý fotograf z Honolulu Marc Chapman. Muž, který byl Lennonovým fanouškem. Zároveň ho i nenáviděl. Vrah Lennona zabil, aby se proslavil. Také se mu nelíbila Lennonova slova o lásce a míru, a některé texty jeho písní. Ke dveřím jednoho z největších hrdinů šedesátých let psychicky narušeného Texasana dovedly pocit vykořenění a dojem, že se k němu okolí chová arogantně. Kromě Lennona chtěl zabít i jeho bývalého parťáka Paula McCartneyho. A také televizního baviče Johnnyho Carsona a prezidenta Ronalda Reagana. Nic z toho naštěstí nevykonal. Zastřelením Johna Lennona – symbolu umělecké i lidské svobody, geniálního muzikanta, který nikdy nikomu neublížil – však způsobil trauma doslova celému světu.
Událost měla v ožehavém období příchodu nové, nepříliš slibné dekády stejně devastující účinek jako v předchozích desetiletích atentáty na J. F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga. Nejméně tři příznivci Beatles spáchali sebevraždu. Došlo to tak daleko, že Yoko Ono musela vydat prohlášení, v němž prosila milovníky hudby jejího manžela, aby se neuchylovali k zoufalým akcím.
Yoko Ono se také tehdy rozhodla, že než způsobit masovou hysterii, raději se nebude konat žádný pohřeb. Přesto se v Central Parku shromáždilo kolem 225 tisíc truchlících a v Johnově rodném Liverpoolu dalších 30 tisíc smutných fanoušků. Čtrnáctého prosince 1980 všechny rozhlasové stanice v New Yorku na deset minut utichly – a s nimi davy zarmoucených posluchačů ve všech zemích světa.
Lennonův odkaz v dalších letech dál rezonoval. Freddie Mercury pro něj napsal píseň Life Is Real, Paul McCartney skladbu Here Today. Elton John mu vzdal hold baladou Empty Garden (Hey Hey Johnny) a George Harrison na něj zavzpomínal – za doprovodu Paula i Ringa Starra – v písničce All Those Years Ago.