Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 8. ledna: Den, kdy se narodil Kim Čong-un

Ozvěny minulosti

8. ledna: Den, kdy se narodil Kim Čong-un

Obrázek epizody 8. ledna: Den, kdy se narodil Kim Čong-un

Poslechněte si podcast

8. 1. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Když nastoupil Kim Čong-un v prosinci roku 2011 do čela Severní Koreje, věděli o něm západní tajné služby málo. Ani to, kdy se narodil. Dnes už víme, že to bylo 8. ledna 1983, jeho matkou byla tanečnice Ko Jong-hui a své mládí strávil ve Švýcarsku pod falešným jménem.

8. leden patří nechvalně známému vůdci nechvalně známé země. V tento den se roku 1983 narodil vládce Severní Koreje Kim Čong-un. Do čela KLDR se postavil v prosinci 2011. Tehdy byl syn krutovládce Kim Čong-ila velkou neznámou.  Tajné služby tou dobou ani nevěděly, jak nový vůdce vypadá. CIA se opírá pouze o jednu fotku, kde Kim sedí jako jedenáctileté dítě vedle svého otce a na hlavě má čepici s ušima Myšáka Mickeyho.

Kim Čong-il svého syna zplodil se svou milenkou a tanečnicí Ko Jong-hui. A jako u každého vůdce, tak kolem Kim Čong-na musí Severní Korea vypracovat silný kult osobnosti. Kim Čong-un je tak vykreslován jako zázračné dítě. Řídit auto se měl naučit už v pouhých třech letech. V devíti se zase stal vítězem jachtařských závodů. Zdá se vám to k neuvěření? Takovéto informace musí předávat podle školních not učitelé základních a středních škol. Ti pak děti učí, že Kim Čong-un je i talentovaným malířem a hudebním skladatelem. Děti se začínají učit zdánlivě neuvěřitelnému nadání svého vůdce v době, kdy už drží pevně v rukou severokorejské kormidlo. Vraťme se ale do reality. I když diktátor pečlivě střeží své soukromí, tak se ví, že své mládí strávil ve Švýcarsku pod falešným jménem. Pobýval zde v období mezi lety 1991 až 2001. Přivezl jej tam funkcionář severokorejského ministerstva zahraničí Nam Čol-pak.

Ve švýcarském Bernu Kim Čong-un navštěvoval anglickou jazykovou školu. Spolužáci jej znají jako Pak Una. Nejde o žádného bouřlivce. Z popisků naopak vyplývá, že to byl tichý student. Většinu času trávil doma. Měl ale i smysl pro humor. Jeho bývalá spolužačka německému deníku Welt am Sonntag řekla, že s ostatními vycházel dobře. Napomáhá tomu i skutečnost, že ve škole nepadlo o politice ani slovo.

Už od malička Kim neskrýval oblibu basketbalisty Michaela Jordana. Stěny jeho pokoje byly doslova poseté plakáty tohoto amerického sportovce. Kimovi spolužáci uvádějí, že i přes svoji nadváhu byl celkem dobrým hráčem basketbalu. V té době budoucí severokorejský vůdce miloval i věci ze západního konzumního světa. S oblibou nosil například boty značky Nike. Po absolvování studia se vrací zpět do Severní Koreje. I tady ale pokračuje ve studiu. Navštěvuje místní vojenskou školu Kim Ir sena, která znamenala počátek jeho mocenského vzestupu. Kim se v první řadě stal čtyřhvězdičkovým generálem, místopředsedou Ústřední vojenské komise Strany práce a členem ústředního výboru.  Mladý Kim Čong-un přebírá otěže země po smrti svého otce. K tomu dochází v prosinci 2011. Severokorejcům svým vzhledem připomíná Velkého vůdce Kim Ir Sena. Britský deník Independent například uvádí, že Kim skončil pod nožem plastického chirurga, který mu měl zajistit podobu po svém dědečkovi. Korejská média tato slova vehementně popírají. Kim Čong-un je tak vůdcem i přesto, že je nejmladším synem Kim Čong-ila. Jeho staršího bratra totiž bývalý vůdce Kim Čong-nama považuje za slabého.. Možnost vládnout mu v roce 2001 pravděpodobně zhatil pokus o vycestování do Japonska na návštěvu Disneylandu. Kim Čong-nam umírá v únoru 2017 na letišti v Kuala Lumpur. Dvě ženy z Indonésie a Vietnamu mu do obličeje nastříkaly bojový nervový plyn VX. Zpravodajci uvádějí, že jde o severokorejské agentky.

Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.