Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 7. prosince: Den útoku na Pearl Harbor

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

7. prosince: Den útoku na Pearl Harbor

Obrázek epizody 7. prosince: Den útoku na Pearl Harbor

Poslechněte si podcast

7. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Události, které nastaly 7. prosince 1941, vyústily ve zřetelnou změnu rázu druhé světové války. V tento den totiž Japonsko zaútočí na základnu Spojených států na Havajských ostrovech v přístavu Pearl Harbor. Útok je překvapivý a drtivý. O život přichází 2403 Američanů a 1282 jich je zraněno. Incident ale vedl k tomu, že prezident Spojených států Franklin Roosevelt oznámil vyhlášení války Japonsku. Tím přerostl původně evropský konflikt v konflikt celosvětový.

Události, které nastaly 7. prosince 1941, vyústily ve zřetelnou změnu rázu druhé světové války. V tento den totiž Japonsko zaútočí na základnu Spojených států na Havajských ostrovech v přístavu Pearl Harbor. Útok je překvapivý a drtivý. V jeho důsledku se pak Američané zapojují na straně spojenců do války.

Japonsko není tou dobou s Američany ve válečném stavu. Útok na Pearl Harbour však pramení z imperialistických pohnutek císařského Japonska. To touží po vytvoření takzvané Velké Asie. Jedná se přitom o obdobu Hitlerovy vize ve “sjednocenou Evropu”.

27. listopadu 1941 tak Japonci vypouští z Kurilských ostrovů šestici letadlových lodí. Na jejich palubách je celkem 400 letounů. Flotilu doprovázejí ještě těžké křižníky Tone, Čikuma, lehký křižník Abakuma a devět torpédoborců. Pod mořskou hladinou je připraveno 27 ponorek třídy I. Jejich cílem je pronásledovat unikající lodě. Japonská armáda dostává jasný úkol. Zničit loďstvo Spojených států amerických na základně Pearl Harbor.

K Havajskému souostroví proplouvá mohutná japonská flotila bez povšimnutí. A to i přes to, že Američané dostávají řadu varování.

7. prosince 1941 před šestou hodinou ráno flotila Japonců připlouvá do tichomořských vod vzdálených 230 mil od ostrova Oahu. V šest hodin startuje z letadlových lodí první útočná skupina. Fregatní kapitán po zformování letky vysílá 140 bombardérů k Havajským ostrovům. Doprovází je 43 stíhaček typu Zero.

Na nově nainstalovaném americkém radaru se zobrazuje v sedm hodin ráno objevuje značný počet letadel. Problémem je ale nezkušenost důstojníků. Ti počítají s příletem pouze dvanácti čtyřmotorových bombardovacích letounů B-17. Celou situaci tak berou na lehkou váhu.

Před osmou hodinou ránu už dává kapitán příkaz k útoku. Letouny se rozdělují a vytvářejí několik samostatných skupin. Jako první si vybírají letiště na Fordově ostrově. Souběžně s tím bombardují leteckou základnu Wheeler Field. Počáteční mise je úspěšná. Američané přicházejí o bojeschopnost ve vzduchu. Ochromené americké letectvo není schopné reagovat.

K přístavu Pearl Harbor se poté rychle přibližují bombardéry společně s piloty stíhaček. Ti jsou připraveni obětovat svůj život střemhlavým útokem kamikaze.

Pod japonským letectvem se na hladině moře rozkládá rozsáhlé uskupení amerického námořnictva. Sestavuje jej sedmdesát bojových a 24 pomocných letadel. Detailněji jde o osm bitevních lodí, dva těžké a šest lehkých křižníků, 29 torpédoborců, pět ponorek, devět minonosek, deset minolovek a jeden dělový člun.

Nepřipravenost ruku v ruce s eliminovaným americkým letectvem poskytuje Japoncům snadný a ničím nerušený útok, který končí kolem půl druhé odpoledne.

O život přichází 2403 Američanů, 1282 jich je zraněno. Osmnáct lodí je potopeno nebo poškozeno. Japonci ztrácejí 29 letadel, pět miniponorek a přicházejí o 65 vojáků.

Útok na Pearl Harbor měl také zásadní vliv na vývoj II. světové války. Vedl k tomu, že prezident Spojených států amerických Franklin Roosevelt oznámil vyhlášení války Japonsku. Tím přerostl původně evropský konflikt v konflikt celosvětový.