Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 7. ledna: Den, kdy Angličané přišli o město Calais

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

7. ledna: Den, kdy Angličané přišli o město Calais

Obrázek epizody 7. ledna: Den, kdy Angličané přišli o město Calais

Poslechněte si podcast

7. 1. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Francouzské město Calais má zajímavou historii. Přestože se nachází na evropském kontinentu, patřilo více než dvě století Angličanům. Ti si ho vybojovali v srpnu roku 1347 ve stoleté válce. Calais bylo ale v rukou Anglie i poté, co dlouhou a vyčerpávající válku s Francií prohráli. Zpět si důležitý přístav Francouzi vzali až 7. ledna 1558.

Píše se rok 1558 a italská válka je v plném proudu. Na jejím pozadí brání anglická monarchie brání poslední državu na evropském území – přístavní město Calais. Francouzský král Jindřich II. obléhá město s třiceti tisíci muži. Francie chce tento důležitý strategický bod na pomezí Španělského Nizozemí a francouzského království získat za každou cenu. Přišla o něj totiž už během stoleté války. A právě 7. ledna 1558 si jej po více než dvou stoletích bere zpět.

Pojďme se nejprve podívat, jak Anglie ke slavnému francouzskému městu přišla. Došlo k tomu v srpnu 1347 jen rok po slavném anglickém vítězství v bitvě u Kresčaku. Ta přitom odstartovala řadu vojenských neúspěchů francouzského vojska. A jedním takovým byla i ztráta Calais. Pro Angličany to znamenalo zisk velmi strategického místa, ze kterého netěžila pouze armáda. Šlo totiž i o významný obchodní uzel představující nejkratší cestu na ostrov.

Město bylo nazýváno "nejjasnější klenot anglické koruny". Platilo za importní bránu pro cín, olovo, látku a zejména vlnu. Celní příjmy města představovaly třetinu příjmů anglické vlády.

Calais se Angličanům daří držet po celou dobu stoleté války, kdy postupně ztráceli těžce vybojovaná území. Nutno však dodat, že to nebylo zadarmo. Jelikož město nemělo žádnou přirozenou obranu, udržování opevnění bylo velmi nákladné. Francie pak nakonec roku 1453 dlouhou válku vyhrává po bitvě u Castillione. Jelikož ale nebyla uzavřena žádná konečná mírová smlouva, důležité město Calais zůstalo i po konci stoleté války v rukou Anglie a udržovalo si tak status quo. A po téměř století bylo pro Francii výhodnější soustředit se na dobývání Itálie, která byla technologicky velmi napřed před zbytkem Evropy než na Calais. Změna přišla až ve chvíli, kdy si anglická královna Marie I. Tudorovna vzala za muže Filipa II. Španělského a v 50. letech 16. století Anglie podpořila španělskou invazi Francie. Tehdy francouzský král Jindřich II. pověřil vojáka a politika Františka Lotrinského, aby dobyl zpět Calais z rukou Angličanů. Ten uspořádal tajný útok s 30 tisíci muži.

Baron Thomas Wentworth, který Anglii tehdy bránil město Calais, byl bleskovým útokem tak zaskočený, že po pár dnech se Francouzům vzdal a předal klíč od města. Wentwortha pak francouzská armáda zajala a více než rok ho držela v cele. Po návratu do vlasti barona také nečekalo nic příjemného. Skončil v londýnském Toweru kvůli tomu, že se při dobývání Calais vzdal. Nakonec byl ale zproštěn viny a umírá 13. ledna 1584.