Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 7. března: Den, kdy Bell získal patent na telefon

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Věda a technika

7. března: Den, kdy Bell získal patent na telefon

Obrázek epizody 7. března: Den, kdy Bell získal patent na telefon

Poslechněte si podcast

7. 3. 2021

2 min

O epizodě podcastu

„Pane Watsone, prosím, přijďte sem, potřebuji vás!” Tato legendární věta údajně byla první informací přenesená telefonem. Nevyslovil ji nikdo jiný než vědec Alexander Graham Bell. Patent na revoluční přístroj získal 7. března 1876. Myšlenka na vynález telefonu se zrodila překvapivě ve snaze pomoci sluchově postiženým.

“Pane Watsone, prosím, přijďte sem, potřebuji vás!” Tato legendární věta údajně byla první informací přenesená telefonem. Nevyslovil ji nikdo jiný než vědec Alexander Graham Bell. Patent na revoluční přístroj získal 7. března 1876. Myšlenka na vynález telefonu se zrodila překvapivě ve snaze pomoci sluchově postiženým.

Alexander Graham Bell se narodil 3. března 1847 v Edinburghu. Na University College v Londýně studoval anatomii a filosofii. Souběžně s tím pracoval jako učitel sluchově postižených dětí a pokoušel se vytvořit umělou řeč.

Na výzkum komunikace prostřednictvím elektrické energie se zaměřil poté, co s rodiči emigroval za oceán. Nejprve působil v Kanadě, později se ale přesunul na univerzitu v americkém Bostonu jako profesor výslovnosti a fyziologie.

Roku 1876 nakonec opustil i od toho a začal se naplno věnovat výzkumu. Rozhodl se k tomu především zásluhou důležitých finančních prostředků, které mu poskytnul advokát Gardiner Hubbard. S jeho rodinou přitom Bell protnul nejen pracovní, ale i osobní život. Našel totiž lásku v jeho hluchoněmé dceři Mabel. Ta původně byla Bellovou žačkou.

Zpět ale k Bellovu výzkumu. Mladý vědec se snažil přenést zvuk pomocí elektrických signálů mezi dvěma přístroji se sluchátkem a mluvítkem. Přenos se má šířit skrze dráty, které propojují obě zařízení.

S žádostí o patent na takový přístroj přišel Bell už 15. února 1876. Ve stejný den přitom žádost o patent na telefon podal i Elisha Gray, podal ho však o chvilku později. Právě s ním se ale Bell později dostával do soudního sporu, ze kterého ale vyšel jako vítěz.

Patentu na telefon se Bell dočkal právě 7. března 1876. O tři dny později se mu pak podařilo přenést zvuk z jeho pracovny na půdu. Tam s mikrofonem netrpělivě čekal jeho asistent Watson. Pokus proběhl úspěšně.

Se zaváděním nové situace do praxe to ale zprvu nebylo jednoduché. Důležitý zlom přišel 25. června 1876 na výstavě ve Filadelfii, kde se Bell pokoušel okouzlit svým know-how návštěvníky. K zasloužené pozornosti mu pomohl brazilský císař Dom Pedro II. Když procházel kolem jeho stánku s úžasem vykřikl “Bože, ono to mluví!”.

Mladý vědec bez vzdělání fyziky založil 9. července 1877 historicky první telefonní firmu s označením Bell Telephone Company. A díky licenčním poplatkům vydělal v rámci prvních dvaceti let od získání patentu neuvěřitelných sto milionů dolarů.

Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.