Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 6. listopadu: Den, kdy poprvé vystoupila kapela Sex Pistols

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Kultura

6. listopadu: Den, kdy poprvé vystoupila kapela Sex Pistols

Obrázek epizody 6. listopadu: Den, kdy poprvé vystoupila kapela Sex Pistols

Poslechněte si podcast

6. 11. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Kapela Sex Pistols v 70. letech rozpoutala hudební revoluci. I když existovala jen tři roky iniciovala vznik punkového hnutí ve Velké Británii. Vydala čtyři singly a natočila jedno studiové album. Poprvé pod názvem Sex Pistols koncertovala 6. listopadu 1975.

6. listopadu 1975 se navždy změnila západní hudební scéna. Skupina Sex Pistols má v Saint Martins College v Londýně svůj první koncert. Pod tímto názvem zde vystupuje poprvé. Těsně před tím si skupina vedená zpěvákem Johnnym Rottenem říká The Swankers. O novém názvu rozhoduje manažer skupiny Malcolm Mclaren.

Na svém prvním koncertu hrají Sex Pistols tři skladby od skupiny The Monkees. Ke svému repertoáru se ale nedostávají. Hlavní kapela večera totiž vypíná elektřinu. Má strach, aby na konci představení vůbec něco zbylo z jejich aparatury. Sex Pistols totiž devastují vše, na co sáhnou.  I tak ale tímto dnem skupina rozjíždí svou, byť krátkou, kariéru. Jejich revoluce plná vzteku vyvolává zájem hudebního průmyslu i veřejnosti. Začínají hrát na univerzitách a po uměleckých školách v okolí Londýna. Počátkem roku 1976 punkeři objíždějí i větší akce. Například v Klubu 100 nebo v The Nashville. Za hranice Spojeného království se Sex Pistols dostávají poprvé 3. září 1976. Vystupují v pařížském klubu De Chalet Du Lac. Ve stejné době také podepisují smlouvu s EMI /Í EM ÁJ/ a vydávají první singl s názvem “Anarchy in the U.K”. Krátce poté startují své první rozsáhlejší turné po Velké Británii.

Kapela vyvolávala rozruch, kam přijde. Například 1. prosince 1976 společně se členy skupiny Bromley Contingent v rámci večerního pořadu Today mluví vulgárně. Prý to bylo vůbec poprvé, co v britském televizním vysílání zazněla sprostá slova. Interview se dostává na čelní stránky bulvárních deníků. The Daily Mirror to tehdy v titulcích označil za “Děs a běs”. Sex Pistols to ale hraje do karet. Zvyšují svoji publicitu a punk se dostává do středu dění. I kvůli jejich projevům EMI s kapelou rozvazuje kontrakt. Raději kapele vyplatila odstupné, než aby se postavila veřejnému mínění.

To je však nezastavuje. Původně se kapela skládá ze zpěváka Johnnyho Rottena, kytaristy Steva Jonese, bubeníka Paula Cooka a baskytaristy Glena Matlocka. Ten z kapely odešel v roce 1977 a nahradil jej Sid Vicious, který vytváří skupině ještě bouřlivější image. Sex Pistols dokonce mají zakázáno vystupovat v Británii. Začátkem roku 1978 tak odjedou na osudně turné po Spojených státech, kde Rotten uprostřed koncertu opouští kapelu.

Ačkoliv kapela existovala jen 3 roky, vydala 4 singly a natočila 1 studiové album. BBC je označila za nejlepší anglickou punkovou kapelu. Sex Pistols jsou označováni za iniciátory punkového hnutí ve Velké Británii a prvního generačního rozdílu uvnitř rock n’ rollu. Sex Pistols bylo odpovědí na neškodný progressive rock a pop music poloviny 70. let.