Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 5. února: Den, kdy se narodil Cristiano Ronaldo

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Sport

5. února: Den, kdy se narodil Cristiano Ronaldo

Obrázek epizody 5. února: Den, kdy se narodil Cristiano Ronaldo

Poslechněte si podcast

5. 2. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Rychlost, technika, skvělá střelba a komplexní fotbalový talent. To vše má Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro. Slavný fotbalista se narodil 5. února 1985 ve městě Funchal na portugalském ostrově Madeira. Hned zpočátku je jasné, že je stvořený pro fotbal. Za nejlepší kluby na světě si ale nemusel vůbec zahrát. Jeho matka chtěla podstoupit potrat. To jí ale lékař naštěstí vymluvil.

Rychlost, technika, skvělá střelba a komplexní fotbalový talent. To vše má Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro. Slavný fotbalista se narodil právě 5. února 1985 ve městě Funchal na portugalském ostrově Madeira. Hned zpočátku je jasné, že je stvořený pro fotbal. Za nejlepší kluby na světě si ale nemusel vůbec zahrát. Jeho matka chtěla podstoupit potrat. To jí ale lékař naštěstí vymluvil.

Ronaldo je nejmladším dítětem Marie Dolores dos Santos a Joseho Dinise Aveira. Jeho otec jej pojmenoval po svém oblíbeným herci a současně prezidentovi Spojených států Ronaldu Reaganovi.

Jeden z nejtalentovanějších fotbalistů vůbec vyrůstá v dělnické čtvrti v malém domě. K fotbalu se dostává díky otci, který je kustodem v mládežnickém fotbalovém klubu. Otec mu ale jinak život moc neusnadňuje. Má problémy s pitím alkoholu. O domácnost se tak spíše stará Ronaldova matka Dolores. Aby získala peníze na jídlo pro své děti a udržela rodinu finančně stabilní, tak si přivydělává jako kuchařka nebo uklízečka.

Ronaldo fotbalem doslova žije. Sportovní kariéru začíná jako dítě v amatérském klubu Andorinha /ANDORIŃA/. Ve stejném roce ještě přestupuje do profesionálního fotbalového klubu C.D. Nacional. A rok od roku se Ronaldův talent stále více rozvíjí.  Na Velikonoce 1997 Ronaldo nesměle míří na testy do portugalského velkoklubu Sporting Lisabon. Tehdy dvanáctiletý Ronaldo nastupuje poprvé do letadla. Na krku má pověšenou cedulku, aby se na letišti v Lisabonu neztratil. Letí totiž úplně sám. Testy Ronaldovi vymodlil jeho kmotr. Testy i modelovým zápasem prochází bezproblémově. Šéf mládežnické akademie Aurélio Pereira mu nabízí smlouvu a za Ronalda platí 25 tisíc euro.  Vše už závisí pouze na matce Dolores. Sporting jí slibuje tři letenky ročně. K tomu jí bude posílat Ronaldův plat odpovídající 10 tisícům euro. Mladý talent dostává příslib a může rozjet na plno svoji zářnou kariéru. Maká na sobě, chce být nejrychlejší a nejlepší. Ve svém pokoji tak klikuje a dělá sklapovačky. Sporting musí klubovou posilovnu opatřit zámkem. Ronaldo tam totiž chodí po večerech potají posilovat.  Ve čtrnácti letech mu lékaři konstatují nepříjemnou diagnózu. Trpí tachykardií, má zvýšenou srdeční frekvenci a musí podstoupit operaci. Ta naštěstí proběhne úspěšně a po tříměsíčním odpočinku se Ronaldo může vrátit na hřiště.

Trénovat s A týmem začíná už v šestnácti letech. Trenér jej do zápasů zařazuje ale až po dalším roce. Nelíbí se mu totiž Ronaldovo sólování a s tím spojené sobectví. Poprvé nastupuje proti Moreirense MOREJRENSE. Skóruje hned dvakrát.  Nabídky pro fotbalového boha se tak rázem hrnou. Zájem o něj má Barcelona, Arsenal, Liverpool nebo Inter Milán. Vybírá si ale tým z anglické Premier League - Manchester United. Ten ho získává v roce 2003 za 12 milionů liber. V roce 2009 Portugalec přestupuje za 80 milionů liber do španělského velkoklubu Realu Madrid. V létě roku 2018 jej pak kupuje za 100 milionů eur italský celek Juventus Turín.