Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 5. října: Den, kdy vzniklo první jádro Linuxu

Ozvěny minulosti

5. října: Den, kdy vzniklo první jádro Linuxu

Obrázek epizody 5. října: Den, kdy vzniklo první jádro Linuxu

Poslechněte si podcast

5. 10. 2021

2 min

O epizodě podcastu

5. října je velkým dnem pro svobodný operační systém Linux. Tento den roku 1991 totiž spatřila světlo světa první verze jeho jádra. Za naprogramováním Linuxu nestojí nikdo jiný než Linus Torvalds. Tento finský programátor tehdy zřejmě ještě netušil že půjde o jednu z nejvíce transformačních sil s ohledem na historii výpočtů. V současné době je operačním systémem Linux poháněno všechno od chytrých telefonů po ponorky. U smartphonů se systémem Android je to více než 80 procent zařízení. Na systému rovněž běží 500 nejrychlejších světových počítačů.

10. října je den, který přepsal mapy. Zmizelo z nich totiž označení Nizozemské Antily. Ostrovy Bonaire, Curaçao, Saba, Svatý Eustach a Svatý Martin změnily své statusy. Dva z nich se staly další zemí Nizozemského království a ostatní se staly součástí Nizozemska. Poslechněte si, co konkrétně změna znamenala.