Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 5. prosince: Den, kdy byla v Americe zrušena prohibice

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

5. prosince: Den, kdy byla v Americe zrušena prohibice

Obrázek epizody 5. prosince: Den, kdy byla v Americe zrušena prohibice

Poslechněte si podcast

5. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

„Je nejvyšší čas dát si sklenici piva.“ Tahle věta zazní od amerického prezidenta Franklina Roosevelta po ratifikaci 21. dodatku Ústavy Spojených států. Na základě ní dochází ke zrušení prohibice v Americe. 5. prosince roku 1933 tak po dlouhých 13 letech končí nepovedený experiment, od kterého si Američané slibovali snížení počtu lidí ve vězení, zvýšení produktivity práce a další ekonomické výhody. Stal se ale naprostý opak.

“Je nejvyšší čas dát si sklenici piva.“ Tahle věta zazní od amerického prezidenta Franklina Roosevelta po ratifikaci 21. dodatku Ústavy Spojených států. Na základě ní dochází ke zrušení prohibice v Americe. Píše se 5. prosince 1933.

Úplný zákaz pití a distribuce alkoholu panoval v USA od začátku 20. let. K jeho zavedení dochází po konfliktu mezi anglosaskými protestanty, kteří se považovali za elitu, a katolickými imigranty. Valná většina protestantských církví se staví odmítavě proti pití alkoholu a katolické migranty vnímá negativně. Označuje je za ničitele čistoty Spojených států. Irové holdují pivu, Slované si rádi posedí nad sklenkou tvrdšího alkoholu a jihoevropští katolíci zase preferují víno.

Od prohibice si pak zastánci slibují snížení počtu závislých lidí a úmrtí následkem požití alkoholu. Spolu s tím očekávali snížení počtu lidí ve vězení, zvýšení produktivity práce a další ekonomické výhody.

Stal se ale naprostý opak. V důsledku vyhlášení prohibice naopak došlo ke vzniku černého trhu, pašování a vzniku ilegálních barů a palíren. Popularita tvrdého alkoholu ještě více stoupla a závislosti propadlo ještě více lidí – mužů i žen. Problémem byla i špatná kvalita podomácku vyrobených pálenek a destilátů, které v lepším případě připravily člověka “pouze” o zrak.

Prohibice se rázem stává splněným snem pro zločince, zkorumpované policisty a politiky. Během válek gangů umírají tisíce nevinných lidí. Prohibice má na svědomí i jednoho z největších mafiánů všech dob. Nikoho jiného než Al Caponeho, který díky zakázanému alkoholu vydělává desítky milionů dolarů.

V období trvající americké prohibice stoupá bilance vražd o 80 procent. Uvádí to alespoň autor knihy Vzestup a pád prohibic Charles Hanson Town.

Nápad, který měl uzdravit společnost a přinést americké ekonomice spíše pozitiva, se obrací v noční můru. Začátkem 30. let tak mnoho lidí volá po zrušení zákazu. Největším důvodem je hospodářská krize. Stát důsledkem ní naopak přichází o značné zisky z daní. Daní, které běžně proudí od výroben legálně vyrobeného alkoholu.

5. prosince 1933, tak po 13 letech končí nepovedený experiment. Konec prohibice skutečně ekonomice Spojených států prospívá. Zrušení zákazu vynáší Spojeným státům na daních 500 milionů dolarů. Ty mohou následně použít na financování sociálních programů. V těžkých dnech hospodářské krize nacházejí možnosti uplatnění tisíce lidí. Po zaměstnancích se například shánějí nově otevřené pivovary.

Určité dozvuky prohibice nicméně zažívají Spojené státy dodnes. Některé tamní okresy se rozhodly zákaz pití alkoholu ponechat. I obecně jsou americké zákony spojené s jeho konzumací mnohem přísnější než v Evropě