Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 5. listopadu: Den, kdy Parker Brothers začínají prodávat Monopoly

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

5. listopadu: Den, kdy Parker Brothers začínají prodávat Monopoly

Obrázek epizody 5. listopadu: Den, kdy Parker Brothers začínají prodávat Monopoly

Poslechněte si podcast

5. 11. 2021

3 min

O epizodě podcastu

5. listopadu 1935 začala americká společnost Parker Bros prodávat nejznámější deskovou hru všech dob - Monopoly. Podle společnosti je tvůrcem hry, ve které se snažíme přivést ostatní hráče k bankrotu, Charles Darrow. Autorství slavné deskovky je ale zamotanější. Prvopočátky hry Monopoly totiž sahají už do roku 1902.

5. listopadu 1935 začala americká společnost Parker Bros prodávat nejznámější deskovou hru všech dob - Monopoly. Podle společnosti je tvůrcem hry, ve které se snažíme přivést ostatní hráče k bankrotu, Charles Darrow. Ten v době velké hospodářské krize přišel o práci. Napadlo ho, že by bylo zábavné si na milionáře alespoň zahrát. Autorství slavné deskovky je ale zamotanější.

Prvopočátky hry Monopoly totiž sahají už do počátků 20. století. Jejich méně známého předchůdce vymýšlí Američanka Elizabeth Magie pod názvem Landlord’s Game. Představuje ji veřejnosti už v roce 1902. Bez této ženy by Monopoly s velkou jistotou nespatřily světlo světa. Hrou chce poukázat na to, jakým způsobem majitelé vykořisťují své nájemníky. Je zajímavé, že Magie šla několikrát do firmy Parker Bros svou hru představit. Ta ji ale vždy odmítla se slovy, že je příliš politická.

Lidé si ale hru často obkreslovali a vytvářeli vlastní verze pravidel. Takto došlo k jejímu značnému rozšíření do rodin.

K nárůstu prodejů a jisté světoznámosti hry došlo ale až po onom 5. listopadu 1935. Tedy, když bylo autorství hry odkoupeno společností Parker Brothers a přiřčeno Charlesi Darrowovi. Ten ji měl nakreslenou na utěrce a za figurky, domy a hotely mu sloužily kusy odpadového dřeva. První verze, kterou Darrow firmě prodal, byla situována do Atlantic City. Od této podoby se díky herní společnosti Monopoly značně proměnily. Neodmyslitelnou součástí hry jsou jedinečné kovové figurky. Kdo by neznal cylindr, žehličku, náprstek, sporťák nebo zámořskou loď. Zajímavostí je, že za druhé světové války firma opouští od výroby kovových figurek. Důvodem byl zbrojní průmysl a strach z nedostatku kovu. Po válce ale opět obnovuje původní výrobu.

Ke hře patří neodmyslitelně také nezaměnitelné ikonky na kartičkách. Například pak jde o žárovku, která symbolizuje elektrárenskou společnost, kohoutek zase vodní elektrárnu nebo dobová lokomotiva železnici.  Dnes existují různé vydání této hry. S nemovitostmi ve hře Monopoly tak můžete obchodovat napříč různými městy. Ve Spojených státech jde například o Atlantic City nebo New Jersey. Ani Češi nemusí zoufat. Mohou si totiž pořídit pražskou mutaci hry. Možnost zaregistrovat si vlastní město mají držitelé speciální licence od roku 1994. Monopoly jsou přeloženy do 43 jazyků a prodávají se ve 111 zemích světa. Celosvětově se jich prodalo přes 280 milionů kusů.

Vraťme se ale ještě na chvilku k autorským sporům. V sedmdesátých letech profesor Ralph Anspach vydává svoji vlastní deskovou hru. Nazývá ji přitom Anti-Monopoly. K tomu vydává knihu, v níž se staví proti Darrowovi jako autorovi. Se společností Parker Brothers a její mateřskou firmu General Mills probíhají soudní pře o autorská práva a ochranné známky hry Monopoly. Zdlouhavý soudní proces, včetně odvolání trvá až do roku 1985. Do té doby není právnický status autorských práv a ochranných známek firmy Parker Brothers vyřešen. Přichází konečný verdikt. Název hry zůstává registrovanou ochrannou známkou společnosti Parker Brothers. Právně chráněny jsou rovněž specifické konstrukční prvky.

To už se mateřskou firmou Parker Brothers stává Hasbro. I ta navzdory odhalené historii o tvůrci celé myšlenky uznává za jediného autora pouze Charlese Darrowa. Naposledy se k této problematice společnost vyjádřila v roce 2012.