Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

4. května - Den, kdy se zřítilo letadlo s legendárním fotbalovým týmem Grande Torino

Play

Poslechněte si podcast

3. 5. 2021

4 min

O epizodě podcastu

4. května roku 1949 došlo k nehodě letadla, při níž zahynulo všech jednatřicet cestujících, včetně osmnácti členůprvního mužstva AC Turín. Kromě fotbalistů přišlo o život ještě šest klubovýchfunkcionářů, tři novináři a čtyři členové posádky...

O letecké tragédii fotbalového klubu Mancheteru United, ze 6. února 1958 v Mnichově se mezi veřejností ví poměrně dost. V troskách letadla tehdy zemřelo 23 lidí, z toho osm členů kádru United, osm novinářů, tři trenéři, dva členové posádky a dva cestující. Část týmu měla štěstí a přežila, mezi nimi trenér Matt Busby a devět hráčů včetně Sira Bobbyho Charltona.

Ale ještě o 9 let dříve, 4. května roku 1949, došlo k jinému leteckému neštěstí, které se také týkalo fotbalového klubu. 

Toho dne krátce po 17. hodině narazilo pravé křídlo letadla Fiat G 212 CP při silné bouřce do mramorové barokní baziliky Superga, stojící na pahorkatině nedaleko Turína, kvůli čemuž se doslova rozerval trup letadla. To začalo vzápětí hořet. Silný náraz stroj zcela zničil, trosky letadla se válely desítky metrů daleko. Na palubě zahynulo všech jednatřicet lidí, včetně osmnácti členů prvního mužstva AC Turín. Kromě fotbalistů přišlo o život ještě šest klubových funkcionářů, tři novináři a čtyři členové posádky.

Fotbalisté italského týmu byli na cestě z LIsabonu, kde sehráli exhibiční zápas. V únoru roku 1949, po přátelském zápase Itálie a Portugalska, totiž slíbil legendární kapitán Squadry Azzury Valentino Mazzola kapitánu Benficy Lisabon Josému Ferreirovi, že se svým klubem AC Turín přiletí do Lisabonu a sehrají přátelský zápas. Ferreira dovedl při své rozlučce svůj tým k vítězství 3:2 a po zápase popřál hráčům il Grande Torino symbolické "Šťastnou cestu zpátky..."

Ti však domů nikdy nedorazili... 

S hráči slavného týmu, který v té době neměl v italské nejvyšší soutěži konkurenci a který vznikl rozdělením po neshodách v Juventusu, se celá země rozloučila o dva dny později, 6. května 1949. Že byl do smutku ponořen celý Apeninský poloostrov dokazuje, že se na náměstí San Carlo v Turíně přišlo naposledy rozloučit přes půl milionu lidí.

Tým okolo famózního forvarda Valentina Mazzoli vyhrál od roku 1942 do roku 1949 pět titulů. Zároveň za sestavou stojí rekordy, které se těžko překonávají i dnes. Například: Grande Torino neprohrál během tohoto slavného období celé čtyři roky na svém trávníku.

Tým, který položil základy totálnímu fotbalu a systému 4-4-2, dohrál tragickou sezónu 1948/49 na počest zesnulých. Za Turín nastupovali junioři a na znamení respektu Grande Torinu nastupovali v sestavách soupeřů hráči z rezervních týmů. Byly to například týmy Palerma, Janova, Sampordie nebo Fiorentiny. Primavera všechny zbývající zápasy vyhrála a se ziskem 60 bodů si dokráčela pro pátý ligový titul, na dlouhou dobu poslední ligový titul AC Turín.

Mnoho Italů dodnes považuje tehdejší sestavu Grande Torina za nejlepší tým, který kdy hrál na území pod Alpami a také se rojí dodnes mnoho spekulací, kam by to tento slavný tým až mohl dotáhnout, nebýt oné smutné tragédie. 

Celá Itálie tak dodneška vzpomíná na tým, kterému právem fanoušci, ale i protivníci, přezdívali il Grande Torino - skvělýTurín!


Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.