Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 31. prosince: Den, kdy zaniklo Československo

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

31. prosince: Den, kdy zaniklo Československo

Obrázek epizody 31. prosince: Den, kdy zaniklo Československo

Poslechněte si podcast

31. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Oslavy příchodu nového roku často zastiňují důležité výročí našich dějin. Z noci 31. prosince 1992 na 1. leden 1993 se rozpadlo Československo a vznikly dva suverénní státy. Rozdělení předcházela dlouhá a komplikovaná jednání Václava Klause a Vladimíra Mečiara v Brněnské vile Tugendhat. Připomeňte si s námi události, které předcházely vzniku České republiky a Slovenské republiky.

Listopad roku 1989 a konec totalitního režimu přináší nebývalé možnosti. Neotevírají se pouze hranice, svoboda projevu a další dosud nebývalé věci. Slováci cítí ve vzduchu možnost osamostatnit se od České republiky. Nedlouho po pádu komunismu dosahují svého. Z půlnoci 31. prosince 1992 na 1. leden 1993 vznikají dva suverénní státy. Rozlišnost Čechů a Slováků se ukazuje už vznikem Československa 28. října 1918. Ferdinand Peroutka v knize Budování státu uvádí, že slovenština se vyučuje pouze v pár obecných školách. Zaměstnanci ve státních službách, kterých tou dobou čítá 30 tisíc, se většinou nehlásí ke slovenskému původu. Tento zlomek představuje dva tisíce lidí. Roli soudce přitom nezastává žádný Slovák. Vytvořením společného státu ale na druhou stranu Slováky původně zachraňuje od tlaku Maďarů.

Změnu přinese až příchod druhé světové války. Po krátkých dvaceti letech se Československo rozpadá a vzniká autonomní Slovenský štát. I přes svoji nedokonalost Slováci poznávají, že mohou žít ve vlastním státě. Česká strana je na tom jinak. Nacistické Německo vytváří na našem území Protektorát Čechy a Morava. Začínají silné persekuce našich obyvatel. Na Slovensku dochází k odporu až příchodem Slovenského národního povstání 29. srpna 1944. Po válce začíná opětovně fungovat Československo. A je to tak i při nástupu komunistů k moci roku 1948.

Slovenská strana dobu totality nevnímá tak emotivně jako česká. Nevšímá si ani žádného civilizačního úpadku. Stará obydlí se totiž bourají a vznikají moderní stavby. Petr Maxmilián Husák ve své knize Česká cesta ke svobodě popisuje, že Slováci shledávají industrializaci a urbanizaci pozitivně. I díky tomu se ke čtyřicet let dlouhému komunismu nestaví tak negativně. Konec komunismu přináší na Slovensku odlišnou atmosféru. Ve vzduchu je cítit možnost osamostatnění. Tuto šanci chtějí Slováci využít. Když tak po listopadu 1989 Federální shromáždění probírá nový název státu, přijdou na řadu silné emoce. Tato diskuze se později označuje za takzvanou “pomlčkovou válkou”. Právě ta stála na počátku procesu, který později vyústil v zánik společného státu. Už tehdy do ulic vyšli ven slovenští demonstranti volající po osamostatnění. Po opakovaném hlasování nakonec poslanci schválili název Česká a Slovenská federativní republika.

Jasno je pak ve chvíli, kdy selhává pokus o vytvoření federální vlády po volbách v roce 1992. Na české straně vítězí kolice ODS/KDS a na Slovensku Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara, které požaduje rozdělení federace. Slovenská národní rada skutečně měsíc po volbách schvaluje dokument, který vyslovuje požadavek samostatnosti Slovenska.

Rozdělení předcházela dlouhá a komplikovaná jednání dvou premiérů – Václava Klause a Vladimíra Mečiara – v Brněnské vile Tugendhadt. Dělil se majetek, armáda, zahraniční ambasády a vytyčovala hranice. Jednání probíhalo za zavřenými dveřmi. Přesto vznikly známé snímky obou politiků rozmlouvajících v zahradě, které fotografové pořizovali přes plot. V písemné podobě dohodu o rozdělení Klaus s Mečiarem podepsali 26. srpna 1992. 1. ledna 1993 pak vznikla Česká republika a Slovenská republika.