Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 31. prosince: Silvestrovské oslavy a zvyky ve světě

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

31. prosince: Silvestrovské oslavy a zvyky ve světě

Obrázek epizody 31. prosince: Silvestrovské oslavy a zvyky ve světě

Poslechněte si podcast

31. 12. 2021

6 min

O epizodě podcastu

Silvestrovské a novoroční oslavy startují v 11:00 SEČ příchodem nového roku v tichomořských ostrovních státech Samoa a Kiribati. O hodinu později slaví Novozélanďané spolu s obyvateli Fidži a ostrovního království Tonga, následují obyvatelé Austrálie.

Postupně se začátek nového roku přelije přes Japonsko, obě Koreje, Rusko a zbytek Asie do Evropy, Afriky a za Velkou louži do Kanady a Spojených států. Právě Americká Samoa je pak posledním obydleným územím, kde se slaví vstup do nového roku.

V jednu odpoledne SEČ se pak letopočet přehoupne i na neobydleném Bakerově a Howlandově atolu v Pacifiku. Na Samoe už přitom kalendáře ukazují 2. ledna.

Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Vítání Nového roku je určitě událostí, která patří mezi slavnostní. Pojďme se teď podívat, jak se slaví ve světě. Nakonec – jiný kraj, jiný mrav a někdy dost bizarní.

A hned zkraje zavítáme do Peru. Tady totiž lidé neprahnou po ničem jiném, než po vstupu do Nového roku s naprosto čistým štítem, a tak je zvykem, že se lidé porvou se svými sousedy. Každá taková bitka má za cíl jediné a sice vyřešit všechny spory, které by je jinak zbytečně tížily v příštím roce. Rvačky to jsou dobrovolné a na pohlaví se zřetel nebere. Prostě se perou muži i ženy. Samozřejmostí je dostatek jídla i alkoholu na bohatě obložených stolech.

V Chile je samozřejmostí, že lidé chtějí prožít oslavy Nového roku se svými mrtvými příbuznými. To je také důvod, proč se scházejí na hřbitově a slaví tam. Konzumace potravin i alkoholu tak probíhá nad hrobem nebožtíka.

V Bolívii se u příležitosti oslav Nového roku zapékají do sladkých koláčů mince. Kdo minci objeví, bude mít v příštím roce štěstí.

O půlnoci na Nový rok se v Ekvádoru zapalují papíroví strašáci a pálí se fotografie z uplynulého roku. Lidé věří, že jim to v novém roce přinese štěstí. V Brazílii zase musí pro štěstí přeskočit 7 vln. Také se doporučuje nosit bílé oblečení, aby byli vyplašeni zlí duchové.

V Jižní Americe je také zvykem nosit na Nový rok barevné spodní prádlo. Každá barva je něčím charakteristická a má zcela jiný význam. Například červená barva se nosí, aby byl dostatek látek, o zlaté barvě se říká, že nosí pevné zdraví, zatímco třeba bílá přináší klid a mír.

Na Sibiři se potápí do zamrzlého jezera s vánočním stromečkem, okolo kterého se potom tančí. Kdo se nezvládne či nechce potápět, ten se aspoň v ledové vodě vykoupe. Tím si zajistí, že bude po celý rok zcela zdráv.

V Rusku pak zapíší přání na papír, zapálí, vhodí do šampaňského a vypijí.

Irové mají také zvláštní zvyk. Na Nový rok vždy klepou chlebem na jednotlivé stěny a dveře. Tím

v podstatě zahánějí zlé duchy a věří, že se jim tak do domu nastěhuje štěstí a chleba pro celý následující rok.

Ve Skotsku zase ulicemi prochází průvod a točí ohnivými koulemi nad hlavou. V Rumunsku jdou zase na oslavy Nového roku prostřednictvím zvířat. Snaží se jim naslouchat. Pokud mlčí, budou mít v novém roce štěstí. Po ulicích pak často pobíhají děti s čerstvě narozenými jehňaty, která nesou tradiční jméno Vasilica. Kdo si takové jehňátko pohladí, bude mít podle tradice celý rok štěstí. Musí ale dětem dát mince. V Německu zase téměř polovina obyvatel sleduje starou britskou televizní komedii s názvem Večeře pro jednoho z roku 1963. Film je tu známější než v Británii. V Rakousku je zase zvykem darovat talisman.

V italských Benátkách slaví tisíce párů příchod nového roku v romantickém duchu. Nový rok zahájí líbáním na náměstí svatého Marka. A také se nosí červené spodní prádlo, které přináší štěstí a úspěch.

Španělům štěstí v novém roce zaručují hrozny! Těch si mají dát o půlnoci do úst dvanáct. Pokud tak udělají, nemůže se jim stát, že by měli v novém roce smůlu. A ve Francii slaví Nový rok ve sladkém stylu. Pochutnávají si tam na palačinkách, kterých sní celou kupu.

V Severní Karolíně je zase zvykem, že se na rozvášněný a hlučný dav lidí spouští vačice. Ta je uzavřena v průhledné přenosné krabici s otvory pro dýchání.

Na Novém Zélandu se ujala tradice mlácení do hrnců a pánví vší silou.

Zato v Jihoafrické republice se s tím nemažou vůbec. Konkrétně v Johannesburgu v rámci oslav Nového roku vyhazují z oken starý nábytek, aby udělali místo novému. Se starým rokem má jít prostě pryč vše staré a negativní a vzniknout tak má prostor pro nový a lepší. Negativní stránkou tohoto zvyku je prý to, že občas nějaký starý kus nábytku při vyhazování z okna někoho zraní.

Ve velkém stylu slaví Nový rok v Thajsku a to pořádnou vodní bitvou, která trvá až tři dny. Uzavřou se celé ulice, aby místní obyvatelé i turisté mohli rozjet bitvu s balónky naplněnými vodou nebo plnými kbelíky. Povoleny jsou i vodní stříkací pistole.

A nakonec by tu byla tradice novoročních předsevzetí. Ta sahá až do 16. století. Příchod nového roku totiž symbolizuje nový začátek, kdy máme pocit, že novým rokem můžeme ve svém životě něco zlepšit. Statistiky ale hovoří jasně, většinu předsevzetí lidé neplní.