Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 31. ledna: Den, kdy se otevíral první McDonald's v někdejším Sovětském svazu

Ozvěny minulosti

31. ledna: Den, kdy se otevíral první McDonald's v někdejším Sovětském svazu

Obrázek epizody 31. ledna: Den, kdy se otevíral první McDonald's v někdejším Sovětském svazu

Poslechněte si podcast

31. 1. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Několikatisícová fronta nedočkavých Rusů, desítky televizních štábů a pobíhající Mickey Mousové. Tak vypadalo moskevské Puškinovo náměstí 31. ledna 1990. V tento den totiž spustila provoz první restaurace s rychlým občerstvením McDonald's v někdejším Sovětském svazu. Tehdy šlo zároveň o největší pobočku tohoto fastfoodového giganta na světě. Moskevský McDonald's dokázal denně uspokojit potřebu až 15 tisíců lidí.

Nekonečné fronty nedočkavých Rusů, desítky televizních štábů a pobíhající Mickey Mousové. Tak vypadalo moskevské Puškinovo náměstí 31. ledna 1990. V tento den totiž spouští provoz první restaurace s rychlým občerstvením McDonald’s v někdejším Sovětském svazu. Tehdy jde zároveň o největší pobočku tohoto fastfoodového giganta na světě. Moskevský McDonald's dokázal denně uspokojit potřebu až patnácti tisíců lidí. Ještě před samotným otevřením se sešlo před novou pobočkou 5000 lidí. V průběhu celého dne restaurace obsloužila kolem 30 tisíců zákazníků, kteří na svého burgera mnohdy čekali až sedm hodin. Cesta k zahájení provozu nebyla ale vůbec snadná. Moskvě se koncept americké firmy zalíbil už při letních olympijských hrách 1976 v Montrealu. Této příležitosti chce využít ředitel kanadské franšízy George Cohen. Aby totiž firma příliš nedráždila, byla moskevská restaurace oficiálně v rukou kanadské pobočky. Nad restaurací tak vlála kanadská vlajka. Komunikace s ruskými úřady nebyla jednoduchá. Jednání trvala dlouhých čtrnáct let.

Tamní restauraci zásobovala továrna v Solncevu nedaleko Moskvy. Její noví pracovníci museli projít školením na území Kanady. McDonald’s si totiž zakládal na přesné receptuře. Kvůli tomu bylo zapotřebí vypěstovat speciální odrůdy brambor, konkrétně druh Rasset Bairbanks. V okolí Moskvy se musely začít pěstovat dva roky před otevřením pobočky. Další suroviny byly ale výhradně z Ruska.   První ruský McDonald’s zaměstnával 600 pracovníků, vybraných z neuvěřitelných 35 tisíců uchazečů o práci. Zájem o McDonald’s byl v prvopočátcích enormní. Lidi neodrazovala ani vysoká cena. Big Mac tehdy stál 3,75 rublu. Průměrná měsíční výplata obyvatele Moskvy přitom v roce 1990 odpovídala 150 rublům. Nový McDonald’ se tak trochu stal i symbolem nového Ruska. Dva roky po jeho otevření se totiž rozpadl Sovětský svaz. Otevření McDonaldu by se dalo chápat jako důležit signál směřující k zahraničním investorům. Napověděl jim, že je Rusko mnohem přístupnější než v minulosti.  Moskevský McDonald’s nicméně nesehrál na východě Evropy prim. Už v roce 1988 otevřel pobočku v Bělehradě a maďarské Budapešti. Češi se do prvního Big Maca mohly zakousnout až v březnu roku 1992 ve Vodičkově ulici.