Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 30. října: Den, kdy Američany vyděsila rozhlasová hra Válka světů

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

30. října: Den, kdy Američany vyděsila rozhlasová hra Válka světů

Obrázek epizody 30. října: Den, kdy Američany vyděsila rozhlasová hra Válka světů

Poslechněte si podcast

30. 10. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Oslavy Halloweenu jsou v plném proudu a Spojené státy panikaří. Důvodem je rozhlasová hra Orsona Wellese, který zinscenoval sci-fi román Válka světů. Na začátku pořadu sice jasně zazní, že jde o dramatizaci. Lidé, kteří si svá rádia pouštějí až během hry, ale netuší, že se jedná o fikci. Statisíce Američanů tak propadají panice.

Poznáváte? To jsou slova, která zazněla 30. října 1938 z vysílání rádiové stanice CBS. Oslavy Halloweena jsou v plném proudu a Spojené státy panikaří. Důvodem je právě tato rozhlasová hra třiadvacetiletého dramatika Orsona Wellese.  Welles si jako předlohu vybírá román otce science fiction George Herberta Wellse – Válka světů. Knihu převede za pouhý týden do podoby scénáře Howard Koch. Dostává za to honorář 75 dolarů. Příběh chce vykreslit co možná nejrealističtěji. Proto jej zasazuje do současné doby. Jak ale zvolit místo konání? Vezme tedy mapu a náhodně do ní zabodne tužku. Trefuje se přitom do městečka Grovers Mills u New Jersey.

Důraz na autenticitu klade i samotný Orson Welles. Zkouška s herci mu nepřipadá zprvu dobrá. Navrhne proto děj vykreslili z pohledu reportérů. Tím Welles trochu nešťastně udeřil hřebíček na hlavičku. Autenticita je neuvěřitelná, až to mrazí.

Na začátku hodinového pořadu sice jasně zaznělo, že jde o dramatizaci populární knihy. Lidé, kteří si svá rádia pouštějí až během hry, ale netuší, že se jedná o fikci. Statisíce Američanů si tak myslí, že ve městečku Grover Mills skutečně dochází k mimozemské invazi. Situaci nepomáhá ani skutečnost, že většina Američanů tu dobu knihu Válka světů nezná. U řady občanů startuje panika.  Velkou porci reality přidává i herec, který vystupuje jako tehdejší prezident George Roosevelt. Jeho hlas je hlavě státu velice podobný. Američané propadají ještě větší hysterii. Někteří už zmateně pobíhají po ulicích New Yorku. Někteří lidé si dokonce přikrývají obličeje do mokrými ručníky. Chtějí se tím ochránit před marťanským bojovým plynem. Domnívají se, že se k nim UFO blíží z jerseyských mokřadů. Ve městě Grover Mills lidé prchají do lesů. Někteří jsou dokonce ozbrojení. Pouze pár jedinců zvedá telefon, vytáčí číslo rádia a snaží se získat více informací.

Welles mezitím stojí studiu řídí představení. Do budovy CBS se už snaží dostat policisté. Za Wellesem přichází i jeden z činitelů CBS. Pokouší se jej přesvědčit, aby představení přesušil a uklidnil vyděšené posluchače. Na to Welles jen zareagoval, “tak ať jsou vyděšení”.

Po konci představení Welles se svým štábem uniká z budovy rádia zadním vchodem. Chce se vyhnout dychtivým reportérům a policistům. Den na to ale mladý dramatik přichází před veřejnost a omlouvá se.

V případě Wellese šlo ale ve skutečnosti o úspěch. Stává se mediální hvězdou. Díky tomu se dostává do Hollywoodu a později natáčí jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob - hollywoodský trhák Občan Kane.