Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 30. prosince: Den, kdy vznikl SSSR

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

30. prosince: Den, kdy vznikl SSSR

Obrázek epizody 30. prosince: Den, kdy vznikl SSSR

Poslechněte si podcast

30. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Po říjnové revoluci v roce 1917 nastoupilo Rusko cestu k totalitnímu režimu. V zemi vypukla občanská válka a situaci zhoršovala i intervence dohodových států. V občanské válce proti sobě stáli bolševici a jejich odpůrci. V roce 1922 se bolševici stali pány země a zavedli diktátorský režim.

Po definitivním uchopení moci bolševiky v roce 1922 byl vyhlášen Svaz sovětských socialistických republik (SSSR), zkráceně nazývaný Sovětský svaz. Vznik státu se odvíjel od Deklarace o vytvoření státu z 30. prosince 1922. Ačkoliv byla proklamována dobrovolnost zapojení jednotlivých republik ve svazku, existence státu stála na snaze o expanzi bolševického režimu do okolí. V ústavě byla zakotvena vedoucí pozice komunistické strany ve společnosti.

Sovětský svaz byl tvořen 15 svazovými (tzv. socialistickými) republikami. Ve státě byla uplatňována zásada tzv. demokratického centralismu, o všem podstatném se rozhodovalo z mocenského centra, tj. z Moskvy.

Nejvyšší zákonodárná moc ve státě byla svěřena do rukou Nejvyššího sovětu Sovětského svazu. Vláda byla podřízena zájmům aparátu komunistické strany, zejména pak politickému byru ústředního výboru. Šlo o skupinu nejvyšších představitelů režimu, kteří rozhodovali o zásadních politických, ekonomických a sociálních otázkách země.

Režim v Sovětském svazu byl založen na systematickém politickém dozoru a státní kontrole svých občanů. Strach z potenciální represe a perzekuce prostupoval celou společností. Ekonomika státu byla centralizována, řízena prostřednictvím hospodářských plánů, zemědělství bylo násilně kolektivizováno. Odpůrci režimu byli likvidováni v obludných procesech, odesíláni do pracovních táborů nebo do vyhnanství.

V letech 1945-1989 Sovětský svaz přímo či nepřímo soupeřil se Spojenými státy americkými.Podporoval prokomunisticky orientované síly a režimy, dodával zbraně do rizikových oblastí. Vojensky se pak přímo angažoval v Maďarsku v roce 1956, v Československu 1968 a Afghánistánu v roce 1979.

V druhé polovině 80. let se režim ocitl v ekonomické krizi, která si vynutila politické reformy. Po zhroucení sovětského bloku se i uvnitř Sovětského svazu objevovaly hlasy o nutnosti nově definovat svazové dokumenty. Tím měly být vyřešeny kompetenční a národnostní spory mezi jednotlivými republikami a centrem. Tehdejší prezident Michail Gorbačov připravoval nové znění svazové smlouvy. Puč konzervativců v srpnu 1991 však ukázal, že centrum již nedisponuje dostatečnými silami na další ovlivňování života obyvatel. Tyto kompetence přešly na jednotlivé republiky.

Na konci roku 1991 se tak Svaz sovětských socialistických republik rozpadl a zanikl.