30. ledna: Den, kdy byl naprogramován první počítačový virus
Poslechněte si podcast
30. 1. 2021
3 min
O epizodě podcastu
Od 30. ledna se do našeho digitálního světa vloudila velká nepříjemnost. V tento den roku 1982 byl totiž naprogramován vůbec první počítačový virus na svět. Stojí za ním Američan Richard Skrenta a nese název Elk Cloner. Útočí na počítače Apple II. Tou dobou se samozřejmě nešíří přes internet. Důležitým médiem byly dnes už muzejní diskety. Samotný pojem počítačový virus vzniká ale až v roce 1984. Otcem tohoto termínu je IT odborník Fred Cohen.
Nenechte se ale mýlit. Nejstarší viry byly ve své podstatě nevinné. Představovaly spíše žert. A tady je případ toho prvního: Patnáctiletý student Richard Skrenta si rád dělal ze svých kamarádů legraci. Půjčoval jim například pirátské verze počítačových her s omezeným počtem přehrání, které poté přestaly fungovat. Tímto vtípkem Skrenta postupně přišel o kamarády a nikdo si od něj nechtěl hry půjčovat. Vytvořil tak virus Elk Cloner, který je také vlastně hrou.
Ve chvíli, kdy člověk spustil hru Elk Cloner popadesáté, zobrazila se na monitoru žertovná básnička. Elk Cloner pak napadl boot sektor počítače Apple II. Laicky řečeno se jednalo o krátký a pro uživatele nepřístupný program. Po zasunutí infikované diskety došlo k napadení celého počítače. Ten pak infikoval jakoukoliv další disketu, která se zasune do Maca. Jak jsme se dříve zmínili, tak Elk Cloner představoval pouhý žert. Nenapáchal tak fatální následky. Uživatele ani nepřipravil o cenná data. I přesto byl ale celkem nakažlivý a dokázal naštvat velký počet lidí. Dostává se téměř mezi všechny Skrantovi přátele a infikuje i počítač jeho učitele matematiky.
Uživatelé PC se pak s prvním virem setkali o čtyři roky později. Stojí za ním pákistánští programátoři Asit a Amjat Farooq Alviovi. Ti vytvořili virus zvaný Brain. Jde o takzvaný boot virus. V boot sektoru zanechal copyright související s virem a informaci o jeho autorech. Například i jejich telefonní čísla, čehož bratři později litují. Virus se stejně jako Elk Cloner šířil přes diskety a tím pádem je i zpomaloval. Opět nešlo ale o žádného výrazného škůdce. Uživatele prostě okrádal o čas.
Dnes už počítačové viry dávno přišli o svoji původní nevinnost. Vyznačují se agresivitou a velkou mírou nebezpečí. Příkladem jsou takzvané ramsomware útoky. Jejich terčem jsou i větší společnosti. Hackeři prostřednictvím nich vydírají napadené uživatele a chtějí z nich vylákat peníze. Platbu většinou požadují v kryptoměnách, protože jejich transakce jsou těžko dohledatelné. Digitální měny se ve velké míře používají také na černém trhu neboli Darknetu. Napadený člověk důsledkem ramsomware útoku ztrácí přístup k souborům na počítači. Ani samotné zaplacení výkupného přitom nezaručuje opětovné zpřístupnění dokumentů. Mezi nimi mohou být například i intimní fotografie nebo důležité přístupové klíče do bankovnictví. Antivirová ochrana počítače by tak v současné době neměla být rozhodně opomíjena.