Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 3. prosince: Den, kdy byla poslána první SMS

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

3. prosince: Den, kdy byla poslána první SMS

Obrázek epizody 3. prosince: Den, kdy byla poslána první SMS

Poslechněte si podcast

3. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

V Česku se nejvíce textových zpráv vždy odesílá během Vánoc. Přání hezkého strávení vánočních svátků byl dokonce i obsah úplně první sms zprávy. Ta přišla 3. prosince 1992 řediteli britského operátora Vodafone Richardu Jarvisovi. Posílá mu ji programátor z firmy Sema Group Neil Papworth z počítače na dvoukilový kufříkový telefon Orbitel 901.

3. prosince 1992 přichází řediteli britského operátora Vodafone Richardu Jarvisovi esemeska se slovy “Merry Christmas”. Říkáte si, co je na tom? Takových zpráv jsem už poslal. Tato zpráva je ale přece jen jedinečná. Jde totiž o vůbec první odeslanou textovku v historii. Skrze britskou síť ji šéfovi Vodafonu posílá na vánoční večírek programátor z firmy Sema Group Neil Papworth.  Na SMS – tedy Short message service – si zbytek světa ale ještě nějakou dobu počká. Papworth totiž svou první SMS odesílá z počítače a Jarvis ji přijímá na dvoukilovém kufříkovém telefonu Orbitel 901. Komerčního využití textových zpráv se dočkáváme o rok později na území Švédska. Operátor Telia za pomoci irské firmy Aldicson spouští první SMS bránu. Zprávy ale mají jen oznamovací charakter. Upozorní vás tak například na nový vzkaz ve vaší hlasové schránce. Ještě ve stejném roce dochází k velkému obratu. Finský operátor Radiolinja uvádí textové zprávy, jak je známe v současnosti. Spolu s tím vychází první výrobce mobilních telefonů, který podporuje aktivní psaní SMS. Není to nikdo jiný než legendární finská firma Nokia. V tu dobu se ale stále esemesky nerozšiřují masově. Potrvá tomu ještě dlouhých sedm let. V rozmachu jim zpočátku bránilo například to, že textové zprávy nešlo posílat do jiných sítí. Pravá revoluce přišla ale s příchodem smarphonů, na kterých je snadnější napsat textovou zprávu než na tlačítkových telefonech. Například jen ve Spojených státech vzrostl objem zpráv  z 12,5 miliard měsíčně v roce 2006 na 45 miliard měsíčně o rok později.

A kdy vůbec vznikl samotný nápad? Možná je to těžko uvěřitelné, ale první myšlenky pocházejí už z 80. let 20. století. První návrhy a prototypy spatřují světlo světa konkrétně od roku 1984. Zabývají se například formátem kódování zprávy a jejich přenášením v sítích. Zapomínat se samozřejmě nemůže ani na zpracování ze strany přístrojů.  Pomyslný vrchol nastal pro esemesky v roce 2012. Tedy alespoň pokud jde o jejich objem. Od té doby kvůli technologickému rozmachu popularita této komunikačního formy klesá. Dnes už má většina lidí ve svých telefonech přístup k internetu a textové zprávy posílá skrze komunikační aplikace, jako jsou například Facebook Messenger či Whatsapp. Ve Velké Británii tak například v roce 2015 bylo každoročně odesláno skrz WhatsApp 30 miliard zpráv, SMSek o 10 miliard méně.

Není však pochyb o tom, že SMS změnila normy sociální interakce. Spíše než někomu zavolat a vyrušit ho, respektive vyžadovat pozornost v konkrétním okamžiku, dala lidem vybrat, kdy odpovědět.