Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 3. ledna: Den, kdy se narodil J.R.R. Tolkien

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

3. ledna: Den, kdy se narodil J.R.R. Tolkien

Obrázek epizody 3. ledna: Den, kdy se narodil J.R.R. Tolkien

Poslechněte si podcast

3. 1. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Datum 3. ledna 1892 budou znát zejména fanoušci žánru fantasy. V tento den se totiž v jihoafrickém městě Bloemfontein narodil John Ronald Reuel Tolkien. Jde o legendu hrdinské fantasy, který dal světu Pána prstenů, Hobita, mytologický cyklus Silmarillion a celému žánru fantasy dal i určitá pravidla. Své příběhy původně psal pro své děti a nevěřil, že by mohly sklidit úspěch u široké veřejnosti.

Datum 3. ledna 1892 budou znát zejména fanoušci žánru fantasy. V tento den se totiž v jihoafrickém městě Bloemfontein narodil John Ronald Reuel Tolkien. Jde o legendu hrdinské fantasy, který dal světu Pána prstenů, Hobita, mytologický cyklus Silmarillion a řadu pohádek. Jeho díla si získávají fanoušky po celém světě. J.R.R Tolkien byl od dětství velice učenlivý. Zásluhu na tom má zejména jeho matka Mabel. Od ní získal například bohaté podvědomí o botanice. Nejvíce v oblibě měl ale jazyky, které mu v budoucnu pomáhají v tvorbě geniálních děl. Matka ho naučila latinsky, řecky i francouzsky. Další jazyky se pak učí při svých studiích. V roce 1911 začal Tolkien studovat na Oxfordské univerzitě. Tady absolvoval zkoušky Honour Moderations s hodnocením druhé třídy a s bezchybnou srovnávací prací z filologie. Roku 1915 také absolvuje studium anglistiky s dosaženým akademickým titulem první třídy. V jeho výčtu akademických úspěchů neschází ani titul profesora angličtiny a literatury, který získal na univerzitě v Leedsu roku 1924. Díky tomu se na Oxfordu stal profesorem anglického jazyka a literatury.

Vedle vyučování ale také rád píše příběhy pro své děti. Vyprávěl jim příběh o hobitovi.

Roku 1936 se pak rukopis Hobita dostává téměř náhodně do rukou nakladatelské redaktorky Susan Dagnallové. Ta jej přemlouvá k dokončení knihy. Tolkien nevěřil, že by jeho knihy mohly sklidit úspěch u široké veřejnosti. To se velmi mýlil. Velkou popularitu získávají hned po vydání. Nakladatelství jej proto hned přemlouvá, aby sepsal další díly. Z tohoto impulsu vznikla nejznámější trilogie Pána prstenů. Původně chtěl Tolkien vydat pána Prstenů v jedné knize. Po druhé světové válce je ale obtížné sehnat papír, a tak po doporučení vydavatele vydává tři díly.

Tolkien využívá při své tvorbě naplno svých znalostí filologie. Vytvořil patnáct umělých jazyků. Dva se objevují v Pánovi prstenů – dílo které řada lidí považuje za vůbec nejpopulárnější román 20. století.

Je tak jen logické, že příběhy velkého spisovatele dobývají i filmová plátna. I když řadu let po jeho smrti. V roce 2001 přichází do kin první díl z trilogie Pán prstenů: Společenstvo prstenů. Režíruje jej Peter Jackson, který se postará o adaptace dalších dílů včetně Hobita.

Tolkienovy filmové adaptace se dostávají do žebříčku padesáti nejvýdělečnějších filmů.

Tolkien je považován za pravého otce žánru fantasy. Jako první vytvořil ucelený obraz všech různých mytologických postav a také ras jako jsou například elfové, enti, hobiti a trpaslíci. Díky jeho podrobnému popisu dal celému žánru i určitá pravidla. Což podtrhl zejména eposem Silmarillion, který popisuje vznik Středozemě a jednotlivých národů v ní, které se objevují právě v Hobitovi a Pánu prstenů.

John Ronald Reuel Tolkien umírá 2. září 1973 ve věku 81 let. Na náhrobku Tolkiena je vyryto jméno Beren, jeho životní láska má naopak Luthien. Tato jména představují příběh lásky mezi smrtelníkem a nesmrtelnou elfkou.