Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 29. listopadu: Den, kdy se rodí FC Barcelona

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

29. listopadu: Den, kdy se rodí FC Barcelona

Obrázek epizody 29. listopadu: Den, kdy se rodí FC Barcelona

Poslechněte si podcast

29. 11. 2021

4 min

O epizodě podcastu

„Více než klub“. To je slogan jednoho z nejlepších fotbalových klubů světa, FC Barcelony. Svou historii začíná počítat ode dne 29. listopadu 1899. Tehdy je fotbal ve Španělsku ještě velkou neznámou. O téměř 120 let později si Španělské království a zejména Katalánci nedokáží život bez tohoto klubu ani představit.

Datum 29. listopadu 1899 by si měl zapamatovat každý zarytý fotbalový fanoušek. Vzniká totiž jeden z nejlepších klubů světa - katalánský celek FC Barcelona. Zakládá jej Joan Gamper. Tento švýcarský podnikatel se do katalánské metropole stěhuje za vidinou byznysu v roce 1898. Je mu teprve 21 let. Jeho oblíbeným fotbalovým klubem je FC Basilej 1893. Kvůli tomu vybírá za klubové barvy stejnou kombinaci, jakou má tento švýcarský klub. Konkrétně pak jde o červenou a modrou.  V době vzniku FC Barcelony je fotbal ve Španělsku ještě velkou neznámou. O téměř 120 let později si španělské království nedokáže život bez tohoto klubu ani představit. Během své historie se Barcelona proměňuje v jeden z nejcennějších sportovních celků. Klubové logo se stává známým brandem a barcelonský slogan “více než klub” se dočkává své reálné podoby.

S více než stoletou historií klubu prochází Barcelona momenty slávy i bolesti. FC Barcelona se chce hned v počátku odlišit od ostatních fotbalových klubů na území Barcelony. Chce se stát nedílnou součástí města. Z toho důvodu nejprve používá za svůj symbol jeho znak. I díky tomu se stává pomalu ale jistě jeho srdcem a začíná sehrávat rovněž důležitou roli v katalánské národní identitě. V roce 1910 usoudilo vedení, že klub potřebuje vlastní klubové logo. Vypsalo tak na něj výběrovou soutěž. Návrh vítězného díla, které se s malými úpravami zachovalo dodnes, poslal anonymní přispěvatel.  Historicky první zápas odehrává FC Barcelona proti anglickým přistěhovalcům. Prohrává tehdy 1:0. I přes to ale sbírá úspěchy od prvních let po založení. První trofej klub vyhrává v roce 1901, jedná se o pohár Copa Macaya. O rok později si barcelonští zahrají v prvním ročníku finále Copa del Rey. Tehdy je ale poráží klub Vizcaya. Roku 1909 získal klub první oficiální hřiště s kapacitou 6000 diváků. „Zlatá éra" klubu začala ale až o dekádu později. Od roku 1919 do roku 1929 zůstávala Barcelona prakticky neporažena na domácí půdě. V roce 1922 byl navíc slavnostně otevřen stadion Les Corts a klub na něm zvítězil ve vůbec prvním ročníku La ligy v roce 1929. Stadion se otevíral s kapacitou 20 000 diváků, později byla rozšířena na 60 000 diváků. Přezdívalo se mu Katedrála fotbalu .

Do prvních větších problémů se FC Barcelona dostává během občanské války na počátku 30. let. Tehdy přichází o svůj stadion Les Corts, který obsadil fašistický diktátor Primo de Rivera. Udělal z něj tábor pro občanskou válku. Růžová není situace ani v poválečném období, kdy v roce 1936 dochází k atentátu na prezidenta Josepa Suñola, který prosazuje slogan “sport a občanství”.  Klubu se toto náročné období daří přečkat a dočkává se i sportovního zotavení. Přichází ruku v ruce s vybudováním věhlasného stadionu Nou Camp a příchodem skvělého československého fotbalisty s maďarskými kořeny Ladislavem Kubalou v 50. letech. Ten se dočkává v roce 1999 velkého uznání. Při vyhlašování ankety fotbalisty století “blaugranas” se rozhoduje o umístění jeho sochy právě před stadion Nou Camp.  Kubala odehrává mezi lety 1951 až 1961 za Barcelonu 186 zápasu. Během nich se mu daří vsítit 113 branek. Šestkrát rovněž nastupuje k reprezentačnímu zápasu v československých barvách. Srdce mu ale zůstává ve Španělsku. Devatenáctkrát totiž reprezentuje španělský národní tým.  Barcelona se stává pro miliony lidí po celém světě symbolem jejich identity. Nejde ale pouze o sportovní smysl. Barca je totiž reprezentantem Katalánců a představuje touhu občanů o svobodu a nezávislost.