Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 28. února: Den, kdy byla odvysílána poslední epizoda seriálu MASH

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

28. února: Den, kdy byla odvysílána poslední epizoda seriálu MASH

Obrázek epizody 28. února: Den, kdy byla odvysílána poslední epizoda seriálu MASH

Poslechněte si podcast

28. 2. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Veleúspěšný komediální seriál z prostředí Korejské války MASH vznikal skoro 11 let. Za tu dobu získal téměř sto nominací televizních cen Emmy. Zpočátku to přitom nevypadalo, že se dožije 23. epizody. Nakonec se stal ale neuvěřitelně populární a když 28. února 1983 odvysílal svůj poslední díl, nenechalo si ho ujít 125 milionů Američanů.

Mobilní vojenská chirurgická nemocnice neboli MASH. Není to jen skutečná zkratka lékařské jednotky americké armády, ale také veleúspěšný komediální seriál z prostředí Korejské války. Ten vznikal skoro 11 let. Za tu dobu získal téměř sto nominací televizních cen Emmy. 28. února 1983 pak odvysílal svůj poslední díl. Na Pierce, Trappera, Radara, Franka, Margharet a další tehdy upíná pozornost rekordních 125 milionů Američanů.

Seriál vznikl na motivy knihy Richarda Hornbergera. Byl to muž, který sloužil v jedné z pěti Mobilních vojenských chirurgických nemocnic v Koreji. Během svého působení nasbíral inspirativní zážitky, které mohl následně uplatnit ve své protiválečné knize. Ta se zalíbila filmařskému studiu 20th Century Fox. Začala proto hledat režiséry, kteří by námět zpracovali. To se zpočátku jevilo jako problém. Patnáct režisérů nabídku na natáčení odmítlo, protože je tématika příliš nezajímala. Nakonec se ale objevil Robert Altman, který se úkolu zhostil.

Altman roku 1970 nejprve natočil komediální protiválečný film, který měl odradit od bojů ve Vietnamu. Na plátnech kin sklidil úspěch. Navštívilo jej 14 milionů lidí a studio díky němu vydělalo 36 milionů dolarů.

Jak už víme, u filmu to neskončilo. 20th Century Fox ucítilo příležitost natočit celý seriál. Věci se daly do pohybu dost rychle. Ve studiu ještě stály kulisy z natáčení stejnojmenného filmu. A 17. září 1972 se v televizích objevil první díl.

Začátky seriálu nicméně nebyly jednoduché. Pilotní díl časopis Time označil za největší zklamání roku. Po dvaadvacáté epizodě se nevědělo, zda bude natáčení pokračovat. Televizní stanice CBC naštěstí požádala o další epizody. Tvůrci seriálu si u firmy 20th Century Fox tak vyžádaly nadstandardní podmínky. Natáčelo se v interiérech i exteriérech. K dispozici jim byly reálné sanitky, džípy a dokonce i helikoptéry. S autenticitou pomáhali poradci, mezi kterými byli lékaři a lidé z armády. Právě oni dávají scénáristům důležité rady a náměty k natáčení.

Televize CBS zpočátku představovala určitého cenzora. Po druhém roce natáčení ale uvolnila tvůrcům otěže a seriál se stává čím dál více oblíbeným.

Když se pak objevila informace, že seriál skončí, vznikl kolem toho velký rozruch. Média rozjela soutěže o tom, jak seriál dopadne. V amerických městech se konají tematické oslavy Lidé tak vzdávali hercům hold v armádních uniformách a chirurgických pláštích. Dokonce docházelo k osvětovým akcím, jako darování krve.

Původně měl poslední díl trvat rovné dvě hodiny. Nakonec ale vznikl dvou a půl hodinový film. Epizoda nese název Nashledanou, sbohem a amen. A 28. února 1983 se na ní dívalo 125 milionů Američanů, tedy 77 procent lidí, kteří měli v tu dobu puštěný televizor.