Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 28. března: Den, kdy se narodil Učitel národů

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

28. března: Den, kdy se narodil Učitel národů

Obrázek epizody 28. března: Den, kdy se narodil Učitel národů

Poslechněte si podcast

28. 3. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Učitel národů. Toto přízvisko si s Janem Amosem Komenským spojí snad každý. Aby ne. Šlo o jednoho z nejdůležitějších osvícenců vůbec. Stojí za ním školské vzdělávací programy, které vzdělávací instituce používají i v současnosti. V této souvislosti napsal 200 knih. Jeho dílo Brána jazyků otevřená jej proslavilo po celém světě. Komenský se narodil právě 28. března 1592 v Nivnici u Uherského Brodu. Život Jana Amose Komenského nicméně nebyl žádnou procházkou růžovou zahradou.

Učitel národů. Toto přízvisko si s Janem Amosem Komenským spojí snad každý. Aby ne. Šlo o jednoho z nejdůležitějších osvícenců vůbec. Stojí za ním školské vzdělávací programy, které vzdělávací instituce používají i v současnosti. V této souvislosti napsal 200 knih. Jeho dílo Brána jazyků otevřená jej proslavilo po celém světě. Komenský se narodil právě 28. března 1592 v Nivnici u Uherského Brodu.

Život Jana Amose Komenského nebyl žádnou procházkou růžovou zahradou. Už v pouhých dvanácti letech přišel o své nejbližší. Epidemie moru jej připravil o otce, matku a dvě sestry. Pod svá křídla si jej musela vzít teta ze Strážnice. Tady musel dennodenně vykonával náročnou práci ve mlýně. Vzdělání ale nezanedbával. Souběžně s prací docházel i do strážnické školy.

V šestnácti letech začal Komenský studovat na Gymnáziu v Přerově. Právě tady se dostal pod drobnohled šlechtice Karla Staršího ze Žerotína, který obdivoval jeho zapálení ke studiu. Právě on poslal Komenského studovat na akademii v německém Herbornu a ke studiím na univerzitě v Heidelbergu. Po absolvování studií se vrhnul do kantořiny a stal se učitelem na gymnáziu v Přerově. Přinesl řadu inovací. Odmítal také fyzické tresty žáků.

Souběžně s tím začal Komenský i kázat. Stal se knězem Jednoty bratrské. Štěstí našel také v lásce, když se zamiloval do Magdaleny z Vizovic. S tou se také oženil a přivedl s ní na svět dvě děti. Pobýval s nimi ve Fulneku.

Osud se mu ale chystal udělit další ránu. Když na počátku třicetileté války došlo k prohře českých stavů na Bílé hoře, začali být protestanti pronásledováni a museli prchat před perzekucí. I Komenský odmítl konvertovat ke katolictví, a tak se musel schovávat na různých místech v zemi. Po roce skrývání se v roce 1622 dozvěděl, že jeho manželka a děti, které nechal ve Fulneku, zemřeli. V době zármutku sepsal své nejznámější dílo Labyrint světa a ráj srdce.

V roce 1624 se Komenský oženil podruhé. Narodily se mu čtyři děti. Stále byl ale pronásledován a byl nucen opustit vlast. S rodinou putoval do polského Lešna, stále ale doufal, že se bude moc vrátit zpět domů. V tu dobu dostával nabídky k vystupování na řadě univerzitách ve světě. Ty zprvu odmítal. Až v roce 1641 odjel na přednáškové turné do Anglie. Nedlouho poté vedl reformu školství ve Švédsku.

Po podpisu vestfálského míru roku 1648 přišel o veškeré naděje k návratu do Čech a rozhodl se natrvalo usadit v Lešnu. O osm let později ale došlo k bitvě mezi Švédy a Poláky. Lešno bylo společně s Komenského domem vypáleno. V něm figurovalo i 40 let jeho usilovné práce, především pak Česko-latinský slovník.

Komenskému tedy nezbylo nic jiného než se uchýlit do Holandska, kde strávil i konec svého života. V Amsterodamu napsal dalších 62 písemností. Jeho všechna díla se mu ale obnovit nepodařilo. Učitel národa zemřel po dlouhodobých zdravotních problémech, ve společnosti své třetí ženy 15. listopadu 1670.