Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 28. března: Den, kdy se narodil Učitel národů

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Kultura

,

Historie

28. března: Den, kdy se narodil Učitel národů

Obrázek epizody 28. března: Den, kdy se narodil Učitel národů

Poslechněte si podcast

28. 3. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Učitel národů. Toto přízvisko si s Janem Amosem Komenským spojí snad každý. Aby ne. Šlo o jednoho z nejdůležitějších osvícenců vůbec. Stojí za ním školské vzdělávací programy, které vzdělávací instituce používají i v současnosti. V této souvislosti napsal 200 knih. Jeho dílo Brána jazyků otevřená jej proslavilo po celém světě. Komenský se narodil právě 28. března 1592 v Nivnici u Uherského Brodu. Život Jana Amose Komenského nicméně nebyl žádnou procházkou růžovou zahradou.

Učitel národů. Toto přízvisko si s Janem Amosem Komenským spojí snad každý. Aby ne. Šlo o jednoho z nejdůležitějších osvícenců vůbec. Stojí za ním školské vzdělávací programy, které vzdělávací instituce používají i v současnosti. V této souvislosti napsal 200 knih. Jeho dílo Brána jazyků otevřená jej proslavilo po celém světě. Komenský se narodil právě 28. března 1592 v Nivnici u Uherského Brodu.

Život Jana Amose Komenského nebyl žádnou procházkou růžovou zahradou. Už v pouhých dvanácti letech přišel o své nejbližší. Epidemie moru jej připravil o otce, matku a dvě sestry. Pod svá křídla si jej musela vzít teta ze Strážnice. Tady musel dennodenně vykonával náročnou práci ve mlýně. Vzdělání ale nezanedbával. Souběžně s prací docházel i do strážnické školy.

V šestnácti letech začal Komenský studovat na Gymnáziu v Přerově. Právě tady se dostal pod drobnohled šlechtice Karla Staršího ze Žerotína, který obdivoval jeho zapálení ke studiu. Právě on poslal Komenského studovat na akademii v německém Herbornu a ke studiím na univerzitě v Heidelbergu. Po absolvování studií se vrhnul do kantořiny a stal se učitelem na gymnáziu v Přerově. Přinesl řadu inovací. Odmítal také fyzické tresty žáků.

Souběžně s tím začal Komenský i kázat. Stal se knězem Jednoty bratrské. Štěstí našel také v lásce, když se zamiloval do Magdaleny z Vizovic. S tou se také oženil a přivedl s ní na svět dvě děti. Pobýval s nimi ve Fulneku.

Osud se mu ale chystal udělit další ránu. Když na počátku třicetileté války došlo k prohře českých stavů na Bílé hoře, začali být protestanti pronásledováni a museli prchat před perzekucí. I Komenský odmítl konvertovat ke katolictví, a tak se musel schovávat na různých místech v zemi. Po roce skrývání se v roce 1622 dozvěděl, že jeho manželka a děti, které nechal ve Fulneku, zemřeli. V době zármutku sepsal své nejznámější dílo Labyrint světa a ráj srdce.

V roce 1624 se Komenský oženil podruhé. Narodily se mu čtyři děti. Stále byl ale pronásledován a byl nucen opustit vlast. S rodinou putoval do polského Lešna, stále ale doufal, že se bude moc vrátit zpět domů. V tu dobu dostával nabídky k vystupování na řadě univerzitách ve světě. Ty zprvu odmítal. Až v roce 1641 odjel na přednáškové turné do Anglie. Nedlouho poté vedl reformu školství ve Švédsku.

Po podpisu vestfálského míru roku 1648 přišel o veškeré naděje k návratu do Čech a rozhodl se natrvalo usadit v Lešnu. O osm let později ale došlo k bitvě mezi Švédy a Poláky. Lešno bylo společně s Komenského domem vypáleno. V něm figurovalo i 40 let jeho usilovné práce, především pak Česko-latinský slovník.

Komenskému tedy nezbylo nic jiného než se uchýlit do Holandska, kde strávil i konec svého života. V Amsterodamu napsal dalších 62 písemností. Jeho všechna díla se mu ale obnovit nepodařilo. Učitel národa zemřel po dlouhodobých zdravotních problémech, ve společnosti své třetí ženy 15. listopadu 1670.

Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.