Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 26. října: Den nejslavnější přestřelky v historii amerického Divokého západu

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

26. října: Den nejslavnější přestřelky v historii amerického Divokého západu

Obrázek epizody 26. října: Den nejslavnější přestřelky v historii amerického Divokého západu

Poslechněte si podcast

26. 10. 2021

2 min

O epizodě podcastu

“V jednom okamžiku byli tři muži odeslání na věčnost!”. Tak zní titulek první zprávy o nejslavnější přestřelce Divokého západu ve městě Tombstone v Arizoně. Označuje se jako přestřelka u O.K. Corralu. Došlo k ní 26. října 1881 a byla vyústěním dlouho doutnajícího sváru. Na jedné straně v ní stáli kovbojové a na druhé představitelé zákona.

“V jednom okamžiku byli tři muži odeslání na věčnost!”. Tak zní titulek první zprávy o nejslavnější přestřelce Divokého západu ve městě Tombstone v Arizoně. Označuje se jako přestřelka u O.K. Corralu. Píše se 26. října 1881.

Ve slavné přestřelce na jedné straně stála skupina psanců sestavená z klanu dvou rodin Clantonových a Mclaurových. Ve sporu se staví proti zákonu, který zosobňují bratři Earpové a karetní hráč Doce Holliday. Pojďme si jednotlivé strany představit.

Earpové nepochází přímo z Tombstonu. Na vesnici se přestěhují z 1200 kilometrů vzdáleného města Dodge City v Kansasu. Po příjezdu vzbuzují respekt a jeden z bratrů, Virgil, se stává městským marschallem. Postupem času si ale bratři Earpové vytvářejí kupu nepřátel. Kvůli svému městskému původu a tvrdému přístupu vůči zločincům jsou čím dál víc v nelibosti místních. Největšími nepříteli jsou pro ně rančeři, cowboyové a zloději dobytka z okolí Tombstonu. Samotní bratři se pak k vesničanům staví pohrdavě. Nejznámější z bratrů Wyatt Earp z místních lidí cítí nepříjemnou pachuť minulosti a většinu považuje za kriminálníky a opilce.

Bratři Clantonovi a Mclauryovi se v Tombstonu tím živí prodejem dobytka místním restauracím a řezníkům. Nenabízejí ovšem pouze svá zvířata. Část prodávaného chovu jezdí krást do sousedního Mexika. V nelegální činnosti jim ale nic nebrání. Mají totiž důležitého spojence, kterým je šerif okresu Cochise Johna Behana.

Situace se vyostřuje v září 1881, kdy Earpové dostávají do vězení Behanova zástupce Franka Stilwella. Zatýkají také přítele Clantonů kvůli podezření z přepadení dostavníku. To si Clantonové nechtějí nechat líbit.

Dochází tak k osudné přestřelce, která trvá jen něco přes půl minuty. Během ní vychází z revolverů 34 výstřelů. Pro Billyho Clantona a oba bratry McLauryovi se stávají osudnými. Při přestřelce umírají. Ike Clanton a Billy Claiborne vyvázli bez zranění. Zranění jsou ale i muži zákona. Konkrétně pak Virgil, Morgan a Doc Holliday. Legenda Wyatt Earp je bez jediného škrábance.

Přestřelka přichází ve známosti až roku 1931. A to poté, co Stuart Lake vydává dva roky po smrti Wyatta Earpa životopisný román Wyatt Earp: Frontier Marschal. Kniha se stává předlohou filmu režiséra Johna Forda Můj miláček Klementina. Své současné označení však přestřelka dostává filmem s titulem Přestřelka u O.K. Corralu. V roce 1957 jej režíroval John Sturges.