Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 26. listopadu: Den, kdy se stal Jan Železný Atletem světa

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

26. listopadu: Den, kdy se stal Jan Železný Atletem světa

Obrázek epizody 26. listopadu: Den, kdy se stal Jan Železný Atletem světa

Poslechněte si podcast

26. 11. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Jan Železný je dodnes považovaný za nejlepšího oštěpaře všech dob. Je držitelem tří zlatých a jedné stříbrné medaile z Olympijských her, trojnásobným mistrem světa a držitelem současného světového rekordu. 26. listopadu 2000 se také zařadil mezi světovou atletickou elitu tím, že jako jediný Čech v historii získal titul Atlet světa.

26. listopadu se Česká republika zařadila mezi atletickou elitu. A to díky oštěpaři Janu Železnému, který v tento den roku 2000 získal jako jediný Čech v historii titul Atlet světa. Zařadil se tak po bok sprinterské legendy Michaela Johnsona nebo  držitel světového rekordu v trojskoku Johnatana Edwardse.

Jan Železný je dodnes považovaný za nejlepšího oštěpaře všech dob. Je držitelem tří zlatých a jedné stříbrné medaile z Olympijských her. Je také trojnásobným mistrem světa, několikanásobný rekordman a držitel současného světového rekordu v hodu oštěpem z roku 1996. Tím je hod 98,48 metru.

Železný se narodil 16. června 1966 v Mladé Boleslavi. Oba rodiče Jana Železného byli oštěpaři, a tak měl k této atletické disciplíně blízko. Svůj první světový rekord hodil na mistrovství ČSSR v květnu 1987. Tehdy v Nitře překonal hranici 87,66 m. Ve stejný rok pak na mistrovství světa v Římě získal svou první velkou medaili, a to bronzovou. Porazili ho Fin Seppo Räty a Viktor Jevsjukov z SSSR. Nepříjemným důsledkem velkého zatížení bylo však zranění zad, které od té doby provázelo Železného po celou jeho oštěpařskou kariéru.

O rok později i přes to zazářil na svých prvních olympijských hrách. V Soulu vybojoval stříbrnou medaili. V červenci 1990 sice hodil na mítinku v Oslo světový rekord 89,66 m, ale více než oštěpu se musel věnovat svým zdravotním problémům. Lékaři mu totiž odhalili zlomený obratel. Zřejmě i proto na mistrovství Evropy ve stejném roce ve Splitu propadl v kvalifikaci, podobně jako na mistrovství světa 1991 v Tokiu.

Oštěpařské výslunní Železného ale ještě čekalo. Zpátky do formy se dostal na olympijských hrách 1992 v Barceloně. Zde hned prvním pokusem 89,66 m, a tedy novým olympijským rekordem, rozhodl o svém vítězství. V témže roce vyhrál v Havaně i Světový pohár, soutěž vybraných družstev pěti kontinentů, na němž reprezentoval Evropu. Ještě lepší výsledky měl v roce 1993, kdy dvakrát posunul hranici světového rekordu a obhájil titul mistra světa ve Sttutgartu.

Úplně nejúspěšnějším rokem v Železného kariéře byl ale rok 1996. Nejprve v květnu hodil v německé Jeně fantastický světový rekord 98,48 m, který platí dodnes. Potom na Hrách XXVI. olympiády v Atlantě výkonem 88,16 m obhájil své olympijské prvenství. Z olympijského hodu ale nebyl úplně nadšený. „Dostal jsem vítězství asi za zásluhy. Natáhl jsem si trochu třísla a nehodil jsem tolik, kolik jsem chtěl,“ řekl tehdy. V roce 2000 si to ale vynahradil na olympiádě v Sydney, kde získal svou třetí zlatou olympijskou medaili. Hodem 90,17 m také nastavil nový olympijský rekord.

Sportovní kariéru Jan Železný ukončil na mítinku v Mladé Boleslavi 19. října 2006. Po závodění se vrhnul do trenérské práce v Dukle Praha . Díky výsledkům svých svěřenců, především Barbory Špotákové a Vítězslava Veselého byl pak v letech 2011, 2012 a 2014 zvolen trenérem roku.