Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 25. ledna: Den, kdy proběhly první zimní olympijské hry

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

25. ledna: Den, kdy proběhly první zimní olympijské hry

Obrázek epizody 25. ledna: Den, kdy proběhly první zimní olympijské hry

Poslechněte si podcast

25. 1. 2021

3 min

O epizodě podcastu

První novodobé olympijské hry se uskutečnily roku 1896. Pořádal je francouzský baron Pierre de Coubertin v Aténách. Už tehdy chtěl na seznam sportů zařadit i bruslení. V teplém Řecku to představovalo logicky problém. Na olympijské hry se tak krasobruslení dostalo až v Londýně roku 1908. Zimních sportů je ale mnohem víc a lidé volali po zimní obdobě olympijských her. Poprvé se jich dočkali právě 25. ledna 1924 ve francouzském Chamonix. Původně ale status „Olympiády“ nenesly.

První novodobé olympijské hry se uskutečnily roku 1896. Pořádal je francouzský baron Pierre de Coubertin v Aténách. Už tehdy chtěl na seznam sportů zařadit i bruslení. V teplém Řecku to představovalo logicky problém. Na olympijské hry se tak krasobruslení dostalo až v Londýně roku 1908. Zimních sportů je ale mnohem víc a lidé volali po zimní obdobě olympijských her. Poprvé se jich dočkali právě 25. ledna 1924 ve francouzském Chamonix. Coubertin je k tomuto rozhodnutí téměř dotlačen. Jedním z podporovatelů zimních olympijských her byl i český průkopník bruslařského a lyžařského sportu Josef Rössler-Ořovský. V roce 1899 kontaktoval Coubertina, kde si stěžoval, že Paříž jakožto pořadatel druhých olympijských her, nemá hory. Doporučil tak, aby se zimní hry uskutečnily v Krkonoších. Odpovědi se ale nedočkal.   Po zimní obdobě největší slávy sportu toužil i italský hrabě Brunetta d’Usseaux , který navrhuje, ať jsou zimní sporty roku 1912 součástí letních olympijských her ve Stockholmu. Proti se staví jejich organizátor Victor Blick. Argumentuje tím, že pro Skandinávii jsou typické Severské hry. Ty pořádají Skandinávci už od roku 1901. Obával se, že by přišli o výlučné postavení. Většina zemí byla ale v touze po zimní olympiádě neoblomná. Coubertinovi  přicházely prosby z mnoha států. Baron se tak pomalu nechal přesvědčit a na 25. ledna 1924 oznámil pořádání Týdne zimních sportů ve francouzském Chamonix. Název Olympiáda tato historická sportovní akce nenesla, a to právě kvůli protestům ze strany Skandinávie. To se ale nelíbilo samotným sportovcům a tak byl odpor nordických velmocí o dva roky později zlomen na kongresu v Praze. Klání v Chamonix slavilo úspěch a v roce 1928 už se zimní sportovní sláva ve Svatém Mořici pyšnila oficiálním názvem II. zimní olympijské hry. Zpět ale k Chamonix. Týdne zimních sportů se zúčastnilo celkem 258 sportovců z 16 zemí. Nejlepších výsledků dosáhl rychlobruslař z Finska Clas Thunberg. Získal tři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou. Olympijský hokejový turnaj pak ovládli Kanaďani s neuvěřitelným souhrnným skóre 110:3

Ano, nedílnou součásti je i československá výprava. Tvoří ji 27 sportovců. Svými výkony ovšem neoslňuje. Nejlepší umístění si z Chamonix odváží krasobruslař Josef Slíva. Hokejisté se umístili na pátém místě. Pořádání Týdne zimních sportů proběhlo na jedničku. Hry končí 4. února 1924.  I tak má Československo na zrodu zimních olympijských her velkou zásluhu. Na zmíněném kongresu v Praze navrhl dodatečné uznání Týdne zimních sportů za první zimní olympijské hry právě Josef Rössler-Ořovský. Šestadvacet let poté, co přišel s krkonošskou vizí, se tak dočkal zadostiučinění.