
24. prosince: Den, kdy se narodila rakouská císařovna Sissi

Poslechněte si podcast
24. 12. 2021
3 min
O epizodě podcastu
Měla několik sourozenců, Ludvíka, Helenu zvanou Néné, Marii nebo Matyldu. Právě s nimi prožila dětství na venkovském sídle v Possenhofenu, kde se naučila velmi dobře jezdit na koni a plavat. Když František Josef I. byl ve věku, kdy se měl ženit, jeho matka ho seznamovala s těmi nekrásnějšími ženami. Často se stávalo, že zinscenovala náhodná setkání, aby si její syn mohl v klidu vybrat vhodnou nevěstu. Žádná se mu však nelíbila, ovšem jen do té doby, než potkal Sissi. Událo se to v létě 1853, když pozvala arcivévodkyně Žofie do Ischlu na oslavu svou sestru se čtyřmi dětmi. Byla mezi nimi právě i Sissi, která císaře očarovala svým půvabem.
Svatba se konala v roce 1854 v augustiniánském kostele ve Vídni. Ten byl osvětlený svíčkami a nazdoben červeným sametem. Po krátké době přišly na svět tři děti, po desetileté pauze pak čtvrté. Nejstarší Žofie zemřela už ve dvou letech na tyfus, její smrt císařovna nesla těžce. Jakmile se jí narodila druhá dcera Gisela a následník trůnu Rudolf, nemohla se o ně starat. Na přání své tchýně se s nimi vídala jen v domluvených časech. Snad i proto s nimi neměla ideální vztah a byla k nim citově chladná. Jiné to bylo s nejmladší dcerou, která se jmenovala Marie Valerie. V roce 1889 došlo k velké tragédii, kterou nikdo nečekal. Syn Rudolf spáchal sebevraždu.
Po této události se Alžběta oblékala pouze do černé a upadala do stále většího smutku a depresí, a to i proto, že na císařském dvoře vlastně nebyla nikdy šťastná. Přišel jí sešněrovaný, nudný a naprosto cizí. Své dlouhé chvíle si kompenzovala ohromnou péči o svou osobu, zejména po fyzické stránce. Měla dokonce svou osobní kadeřnici, která ji každý den vyčesávala vlasy a dávala je na stříbrný podnos. Ty, které vypadly, Sissi spočítala, v případě že jich bylo moc, čekal kadeřnici trest. Úzkostlivě se též starala o svou postavu. Vážila se několikrát denně. Dodržovala drastické diety, dopřávala si jen ovoce a pila šťávu ze syrového masa, mléko nebo jen víno.
Manželé se vzdalovali od sebe čím dál tím víc, Sissi se dlouho nezdržovala ve Vídni, ze všeho nejraději cestovala po světě. Císař zase hledal útěchu u svých milenek. Pak přišla nečekaná rána, další tragédie pro Františka Josefa. 10. září 1898 na břehu jezera v Ženevě došlo k neštěstí. Italský anarchista zabil Sissi. Císaře zpráva o jejím skonu velmi zarmoutila, i když už spolu prakticky nežili jako manželé, miloval ji do smrti.