Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 23. října: Den teroru v moskevském divadle na Dubrovce

Ozvěny minulosti

23. října: Den teroru v moskevském divadle na Dubrovce

Obrázek epizody 23. října: Den teroru v moskevském divadle na Dubrovce

Poslechněte si podcast

23. 10. 2021

3 min

O epizodě podcastu

23. října si Moskva připomíná nejtragičtější teroristický útok. Dochází k němu roku 2002 v tamním divadle na Dubrovce, když si čečenští ozbrojenci berou diváky na tři dny jako rukojmí. Rukou teroristů umírá pět rukojmích. Strašlivou bilanci 130 obětí má na svědomí zásah ruských jednotek a záhadný plyn.

23. října si Moskva připomíná nejtragičtější teroristický útok. Dochází k v tamním divadle, když ozbrojenci berou diváky na tři dny jako rukojmí. Strašlivou bilanci 130 obětí ale nemají na svědomí teroristé, nýbrž zásah ruských jednotek.

Je večer 23. října 2002 a v moskevském divadle na Dubrovce si návštěvníci užívají muzikálu Nord-Ost. Před budovou zastavuje autobus. V něm je připraveno čtyřicet maskovaných Čečenců, kteří krátce po deváté hodině večer pronikají do divadla. Střílí přitom do vzduchu. Několik desítek lidí v panice uniká okny a únikovými východy. Ozbrojenci i přesto získávají přes 850 lidí jako rukojmí. Za velitelem ozbrojenců stojí povětšinou takzvané černé vdovy. Jde o manželky zabitých čečenských povstalců. Teroristé přicházejí s jednoznačnými požadavky. Těmi nejzásadnějšími jsou ukončení druhé čečenské války, odchod ruských vojsk z Čečenska a uznání nezávislosti státu. Ruská vláda v čele s Vladimirem Putinem dostává týdenní ultimátum. Po něm hrozí popravou rukojmích.

24. října po půlnoci čečenští islamisti propouštějí několik desítek lidí. Mezi nimi figurují především malé děti, těhotné ženy a lidi bez ruské příslušnosti. Brzy ráno přichází o život první člověk. Je jím mladá žena, která se z nejasných důvodů dostala skrze policejní zátarasy a pronikla do divadla. Stejného dne dva rukojmí teroristům unikají. Teroristé po nich střílejí z granátometu. Jeden z prchajících mužů je zraněný. To už se dostáváme k přímému vyjednávání. Teroristé žádají o komunikaci s politiky, mezi nimiž figurovali Boris Němcov, Grigorij Javlinskij nebo Anna Politkovská. Do divadla vstupují i na krátkou dobu novináři společně s lékaři.

25. října pak dochází k dalšímu propouštění rukojmích. Večer se ale do budovy dostává muž, který má v budově má syna. Teroristé vytahují zbraně a muže zabíjejí. Přichází půlnoc a v divadle se zostřuje situace. Jeden z rukojmích chce ze sálu odejít. Čečenci po něm střílí a přitom zasahují dva jiné rukojmí. Jeden z nich umírá. Prchajícímu muži se rovněž nedaří uniknout. Čeká jej nemilosrdná poprava. Rusové už nechtějí na nic čekat. 26. října krátce před ránem zahajují speciální síly záchrannou operaci. Okolo páté hodiny ráno zhasínají před hlavním vchodem osvětlení a do budovy vhánějí skrze ventilaci neznámý plyn, kterým uspávají teroristy i rukojmí. Poté vnikají do budovy a všech 40 teroristů zneškodňují a evakuují rukojmí.

Zprávy z místa činu hovoří jen o pár desítkách mrtvých. Důsledky jsou ale ve skutečnosti fatální. O život nakonec přišlo 130 civilistů a to zejména v důsledku otravy onoho neznámého plynu. Jeho složení se nikdy nedostává na veřejnost. Objevují se domněnky, že pravděpodobně šlo o derivát fentanylu. Jde o látku, která je silnější než morfin. Někteří přeživší mají pak následky dodnes. Ztrácejí sluch, zrak a mají poškozené vnitřní orgány.