Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 23. ledna: Den, kdy Česko podalo oficiální žádost o vstup do Evropské unie

Ozvěny minulosti

23. ledna: Den, kdy Česko podalo oficiální žádost o vstup do Evropské unie

Obrázek epizody 23. ledna: Den, kdy Česko podalo oficiální žádost o vstup do Evropské unie

Poslechněte si podcast

23. 1. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Cestování a obchod bez hranic, jednotná měna a propojené ekonomiky. Asi poznáváte charakteristiky společenství Evropské unie. Právě 23. ledna roku 1996 předal v Římě někdejší premiér Václav Klaus oficiální žádost o vstup do Unie za Českou republiku. Zemi tehdy čeká ještě dlouhá cesta do evropského společenství.

Cestování a obchod bez hranic, jednotná měna a propojené ekonomiky. Asi poznáváte charakteristiky společenství Evropské unie. Právě 23. ledna roku 1996 předal v Římě někdejší premiér Václav Klaus oficiální žádost o vstup do Unie za Českou republiku. Před Českem ale stojí ještě dlouhá cesta. Rozhovory o uzavření asociační dohody vedlo s Evropským společenstvím tehdy ještě Československo od roku 1990. Proces byl ale pozastaven po rozdělení země. Evropské dveře se pro Českou republiku otevřely v červnu 1993, kdy Evropská rada rozhodla, že se země střední a východní Evropy mohou stát členy tehdy už Evropské unie.  Zároveň ale přijala takzvaná kodaňská kritéria, která stanovovala ekonomické a politické podmínky pro vstup. Mezi nimi byla nutnost institucionální stability, demokracie a právního státu, dodržování lidských práv, respektování menšin nebo fungující tržní hospodářství.

Poté, co Václav Klaus 23. ledna 1996 podal oficiální žádost, poslala Evropská komise do Česka dotazník. Právě na jeho základě se sestavil výsledný posudek. K jeho zveřejnění došlo 16. července 1997. Byl kladný a Česko získalo důležité doporučení o zařazení na seznam kandidátských zemí ucházejících se o vstup do evropského společenství. Společně s Českou republikou dostali příslib i ostatní státy střední a východní Evropy. Evropská unie svůj postoj potvrdila na vrcholném summitu Evropské rady v Lucemburku 12. až 13 prosince 1997. Jednání o vstupu pak začala 30. března 1998. Podílelo se na nich deset kandidátských států střední a východní Evropy společně s Kyprem. Už v dubnu pak Českou republiku čekala individuální přístupová jednání. V roce 2003 v Aténách podepsal prezident Václav Klaus společně s premiérem Vladimírem Špidlou smlouvu o vstoupení Česka do Evropské unie. Klaus prohlásil, že nemůžeme zůstat sami a vstup do evropského společenství označil jako sňatek z rozumu. Naše země se reálného vstupu do Unie dočká 1. května 2004.  Pojďme si říct ještě něco málo o historii Evropské unie. Ta sahá do 50. let minulého století. Po otřesných zkušenostech s 2. světovou válkou bylo hlavním motivem evropské integrace zabezpečení míru a bezpečnosti na evropském kontinentě. Roku 1951 tak Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo a Nizozemsko podepsali Smlouvu o založení Evropského společenství uhlí a oceli. O šest let později k tomu stejné státy přidaly i Smlouvu o založení Evropského hospodářského společenství a Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii. Spojením všech tří seskupení, vzniklo Evropské společenství.  Do něj se v průběhu dalších let připojovaly další státy Evropy. Až v únoru 1992 podepisují ministři zahraničních věcí a ministři financí členských států Evropského společenství v Maastrichtu Smlouvu o Evropské unii. Ta poprvé zavádí pojem Evropská unie, třípilířovou strukturu, zásadu subsidiarity, občanství EU a požadavek na vytvoření hospodářské a měnové unie do roku 1999.