Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Obrázek epizody 22. února: Den, kdy čeští hokejisté vybojovali v Naganu zlato

22. února: Den, kdy čeští hokejisté vybojovali v Naganu zlato

Poslechněte si podcast

22. 2. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Snad každý hokejový fanoušek má v hlavách zlatým písmem zapsaný 22. únor . V tento den roku 1998 totiž čeští hokejisté zvítězili v „turnaji století“. Na zimních olympijských hrách v japonském Naganu získávali zlatou medaili. Nepatřili přitom mezi horké favority. V konkurenci s nejlepšími šesti týmy turnaje měli totiž nejmenší počet hráčů z NHL.

22. únor má v hlavách zlatým písmem zapsaný snad každý hokejový fanoušek. V tento den roku 1998 totiž čeští hokejisté vítězí v turnaji století. Na zimní olympiádě v japonském Naganu získávají zlatou medaili. Porazili Rusko 1:0.

Proč se jednalo o turnaji století? Mezinárodní olympijský výbor se totiž historicky poprvé dohodl s NHL, že v době konání 18. zimních olympijských her se nejprestižnější kanadskoamerická hokejová soutěž přeruší. Olympiády se tak mohli zúčastnit vůbec nejlepší hokejisté světa z této ligy. Bookmakeři i proto věřili Kanadě, Spojeným státům nebo Rusům. Češi byli jimi odepsaní hned od začátku. V konkurenci s nejlepšími šesti týmy turnaje měli totiž nejmenší počet hráčů z NHL.

Trenér Ivan Hlinka společně se Slavomírem Lenerem ale sestavuje mančaft, který sice netáhla veleslavná jména. Jeho hnacím motorem byla ale týmová hra a nevídaná vnitřní síla. V brance měl navíc neuvěřitelného gólmana Dominika Haška. Kromě něj byli v týmu i další výteční hráči. Například Jágr, který tou dobou válel za Pittsburgh Penguins. Nebo kapitán Vladimír Růžička.

A jaká byla vůbec cesta českých hokejistů ke zlaté olympijské medaili? V prvním zápase skupiny český národní tým nastoupil proti Finům. Porazil je hladce 3:0. Dalším soupeřem pak byl Kazachstán, který Češi převálcovali 8:2. Třetí a poslední zápas ale naši hokejisté prohráli, a to s Ruskem v poměru 1:2. Do čtvrtfinále tak nastoupili proti favorizovaným Spojeným státům. Američané měli zpočátku střeleckou převahu a po první třetině šli Češi do kabin s jednogólovým mankem. Ve druhé třetině ale vyrovnali gólem kapitána Vladimíra Růžičky. Obrat pak zajistil Jaromír Jágr a hvězdy z NHL nakonec s neuvěřitelnou podporou Dominika Haška podlehly českému týmu 4:1.

V semifinále už na nás čekala Kanada v čele s hokejovou legendou Waynem Gretzkym. Čeští hokejisté se ale mohl opět opřít o svého Dominátora, jehož výkony byly opět neuvěřitelné. I v brance Kanady však působil skvělý gólman Patrick Roy. Zápas s javorovými listy se rozhodl až na samém konci. O první gól se ve třetí třetině postaral Jiří Šlégr. Minutu a tři sekundy před koncem zápasu ale vyrovnal Trevor Linden. Rozhodli až nájezdy. Dramatický zápas nakonec svým gólem rozsekl Robert Reichel, který zajistil Čechům postup do finále.

Tam stali Češi proti Rusku, které je porazilo v základní skupině. I v tomto zápase se dlouhou dobu čekalo na gól. Reprezentanti si dávali pozor zejména na takzvanou ruskou raketu Pavla Bureho. Ten v minulém utkání nastřílel Finům rekordních pět gólů. Hašek byl ale v brance připraven, na celém olympijském turnaji pochytal 129 ze 135 střel. Jágr pak ve druhé třetině trefil tyčku. První a jediný gól do ruské brány ale vsítil až Petr Svoboda. Svou dělovkou překonal brankáře Michaila Štalenkova ve 49. minutě zápasu.

V Česku odstartovala neuvěřitelná eufórie. Lidé v celé zemi začali nosit dresy a trikolory, auta se zahalila do vlajek. Lidé vyšli do ulic a po příjezdu z Japonska přivítala národní tým na Staroměstském náměstí stovka tisíc fanoušků.