Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 22. listopadu: Den, kdy se Angela Merkelová stala kancléřkou

Ozvěny minulosti

22. listopadu: Den, kdy se Angela Merkelová stala kancléřkou

Obrázek epizody 22. listopadu: Den, kdy se Angela Merkelová stala kancléřkou

Poslechněte si podcast

22. 11. 2021

3 min

O epizodě podcastu

22. listopadu 2005 začíná v Německu velká éra jedné ještě větší ženy. Angela Merkelová se stává historicky první ženou na postu kancléřky.

22. listopadu 2005 začíná v Německu velká éra jedné ještě větší ženy. Angela Merkelová z východního Německa se stává historicky první ženou na postu kancléřky. Staví se tak do čela vlády koalice křesťanskodemokratické strany a sociálnědemokratické SPD. Ve Spolkovém sněmu tehdy získává 397 křesel z celkových 614. Merkelová ukazuje sílu své osobnosti už v někdejší NDR. Tou dobou se úspěšné absolventce fyziky na Univerzitě v Lipsku nabízí lukrativní pracovní nabídka. Práci jí nabízí tajná policie Stasi. Prakticky jde o obdobu československé StB. Angela Merkelová to i přes vidinu zářné kariéry odmítá a svým jednáním podtrhuje svůj odpor ke komunismu. Naopak neskrývá obdiv k polskému odborovému hnutí Solidarita. Do vrcholné německé politiky se Merkelová dostává rok po pádu Berlínské zdi, tedy v prosinci 1990. Je zvolena poslankyní Spolkového sněmu za CDU ve volebním obvodě Severní Přední Pomořansko, Rujána a Stralsund. Netrvá to dlouho a Merkelová se dočkává jmenování ministryní životního prostředí ve vládě Helmuta Kohla. Krátce na to si získává jeho přízeň a stává se jeho oblíbencem. Do čela Křesťanskodemokratické strany postupuje nekompromisně. Stojí totiž i u konce Kohlovy politické kariéry. Ten způsobila aféra kolem tajných sponzorských darů putujících do jeho konzervativní strany CDU, což stranu pomalu potápí. V roce 1998 CDU prohrává volby a Kohl ztrácí post kancléře, odstupuje i z funkce předsedy CDU. Merkelová se pak proti němu veřejně postaví a vyzývá CDU, aby se od něj distancovala. V roce 2000 je už v čele strany ona. Mocenskou pozici si upevnila po volbách 2002 zvolením za předsedkyni spolkové frakce CDU/CSU. Stává se tak lídryní opozice. V roce 2005 pak s frakcí vyhrává volby. S Merkelovou v čele se ale formuje i nové Německo. V minulosti šlo spíše o zemi, která své postoje vyjadřovala společně s dalším silným hráčem. S Merkelovou se tato úloha ale mění. Americký časopis Forbes ji v letech 2006-2009 a v roce 2011 vyhlásil nejmocnější ženou světa. Je považována za hlavu evropské globální ekonomie. V současnosti se ale dostáváme do éry jiného Německa. Angela Merkelová v říjnu 2018 oznamuje, že již nebude kandidovat na post předsedkyně Křestanskodemokratické strany. Zvrat přichází nejenom po sporném rozhodnutí o kvótách na přerozdělování uprchlíků. Důvodem odchodu Merkelové z politického výsluní mohou být i neúspěšné volby z roku 2017, kde CDU/CSU pociťuje zřetelnou ztrátu voličů.