Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 21. prosince: Den, na který se předpovídal konec světa

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

21. prosince: Den, na který se předpovídal konec světa

Obrázek epizody 21. prosince: Den, na který se předpovídal konec světa

Poslechněte si podcast

21. 12. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Lidstvo od nepaměti fascinuje otázka, kdy nastane konec světa. V našich dějinách přichází mnoho proroctví, které zvěstují soudný den. Nejznámější údajnou předpovědí konce světa byl bezpochyby den 21. prosince 2012. Na tento den připadal totiž poslední den mayského kalendáře. Mayové ale čas vnímají cyklicky. Kalendářem se nesnažili vyjádřit konec světa, ale konec jednoho dlouhého cyklu, který začíná znovu.

Lidstvo od nepaměti fascinuje otázka, kdy nastane konec světa. V našich dějinách přichází mnoho proroctví, které zvěstují soudný den. Nejznámější údajnou předpovědí konce světa byl bezpochyby den 21. prosince 2012. Na tento den připadal totiž poslední den mayského kalendáře.

Mayská civilizace byla i navzdory svému stáří velmi zdatná v astronomii a matematice. Svůj největší rozkvět zažívá mezi lety 250 až 900 našeho letopočtu. Díky svým znalostem vesmíru dokáže doslova ovládat čas. K tomu používá hned několik kalendářů. K běžnému životu jí slouží solární rok. V mayské terminologii jde o takzvaný haab trvající 365 dní. Mayská civilizace je ale založená i duchovně. K těmto potřebám využívá sakrální rok. Ten pak trvá 260 dní. Tyto dva cykly se po 52 letech střetávají a vše začíná od znova.

Díky svým výpočtům a znalostem hvězd jsou Mayové například schopni předpovědět období setby nebo sezónních záplav. Není pro ně ani problémem určit den zatmění Slunce nebo Měsíce.

Nejzásadnější je takzvaný kalendář dlouhého počtu. Byl to základní kalendář, který sloužil k orientaci v čase. Jednoduše na něm Mayové počítali počet dní, které uplynuly od mayského dne nula, tedy od stvoření tohoto světa.

Mayové ale čas vnímají cyklicky. V souvislosti s tím tak nic nekončí a vše se periodicky opakuje. Velký kalendář dosáhl svého vrcholu 21.12. 2012. Toho dne dochází podle Mayů ke konjunkci země v zimním slunovratu, slunce a galaktického rovníku. Tělesa se tak překrývají a na obloze se nacházejí na stejné pozici. Tímto dnem pak končí pátý věk slunce. Ten trvá po dobu 5125 let.

Ruku v ruce s tím po 25 652 letech končí i velký cyklus pěti sluncí. Země za tuto dobu obíhá sluneční soustavou galaxii Mléčné dráhy. Mayové se tak nesnaží vyjádřit konec světa, ale konec jednoho dlouhého cyklu, který pak začíná znovu.

Yellowstoneský vulkán tak 21.12. 2012 nevybuchuje a přes vrcholek Mount Everestu se nepřehupuje mohutná vlna cunami. Katastrofický film 2012 režiséra Rollanda Emmericha tak vykresluje jen mylnou připomínku proklamují konec světa.  Předpovědím o konci světa bylo . Římané zvěstovali konec jejich města a i zkázu celého světa už v roce 634 před naším letopočtem. O apokalypse hovoří papež Silvestr II., který se obává se příchodu magického roku 1000. Katolická církev pak svoji předpověď upravila na rok 1033. Jedná se totiž o tisícileté výročí od ukřižování Krista.