Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 21. listopadu: Den, kdy se Jaromír Jágr stal nejlepším evropským střelcem v NHL

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Sport

21. listopadu: Den, kdy se Jaromír Jágr stal nejlepším evropským střelcem v NHL

Obrázek epizody 21. listopadu: Den, kdy se Jaromír Jágr stal nejlepším evropským střelcem v NHL

Poslechněte si podcast

21. 11. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Během své kariéry v NHL nasbíral český útočník Jaromír Jágr dlouhý výpis rekordů. Mezi ten největší patří vystřídání finského hokejisty Jariho Kurriho na postu nejlepšího evropského střelce v NHL. K tomu dojde 21. listopadu 2006 v zápase proti Carolině. „Je to ohromný pocit,“ vyznal se Jágr hned po utkání. Kurri byl totiž jeho idolem.

21. listopadu dochází k historickému momentu v českém hokeji. V tento den roku 2006 se stává útočník Jaromír Jágr nejlepším evropským střelcem v NHL. Vstřelením 602. gólu překonává finského hokejistu Jariho Kurriho. Jágr se tímto momentem pomalu ale jistě zapisuje mezi hokejové bohy.

Magickou hranici 600 gólu překonává Jágr jen dva dny před tím v dresu New York Rangers proti klubu Tampa Bay. Paradoxně jde o stejný tým, proti kterému si na paži hokejky udělal v pořadí třístý a i pětistý zářez do střeleckých listin. První zmiňovaný milník Jágr překonává v roce 1998. Tímto zápisem si český útočník pojišťuje v pořadí druhou Art Ross Trophy - tedy cenu pro vítěze kanadského bodování. Toto ocenění podtrhuje dvěma asistencemi a jedním gólem. Titul nejlepšího střelce Evropy pak přišel 21. listopadu v zápase proti Carolině. "Je to ohromný pocit," vyznal se Jágr hned po utkání. Překonání Jariho Kurriho je pak pro něj mimořádným momentem. Byl totiž jeho idolem.

A úspěchy se dále jenom hrnou. Přehoupnutí se přes metu sedmseti set gólů se Jágrovi daří v březnu roku 2014 v dresu New Jersey. Svůj poslední gól v NHL Jágr střílí v listopadu 2017 za Calgary Flames proti Detroitu. Za celou svou kariéru v základní části NHL nastřílel 766 gólů.

Během své kariéry český hvězdný útočník překonává dlouhý výpis rekordů. V roce 2015 se stal nejstarším hráčem historie NHL, který střílí hattrick. Nikdo z Evropy nenasbíral v rámci jedné sezóny víc bodů než Jágr. V sezóně 1995/96 vsítil 62 gólů a na své konto produktivity si připsal i úctyhodných 87 asistencí. Jágrovi se také podařilo jako jedinému hráči v NHL nasbírat v patnácti ročnících po sobě minimálně 70 bodů. V New Jersey pak se 67 body pokořil v roce 2013/14 jako nejstarší hráč šedesáti bodovou hranici.  S ohledem na Jágra je zajímavý i výpis klubů, které v NHL vystřídal. Celkově odehrál 24 zámořských sezón. V nich nastoupil v dresech Pittsburghu, Washingtonu, New Yorku Rangers, Philadeplhie, Dallasu, Bostonu, New Jersey, Floridy a Calgary.  Jaromír Jágr stále ještě čeká na uctění jeho ikony. Jde o vyřazení jeho čísla 68. To si Jágr zvolil nejenom kvůli okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Jágrova celá rodina se stavila proti komunimu. Oba dva dědečkové hokejové legendy skončili ve vězení. Komunisté rovněž rodině hokejisty znárodnili majetek. Dalším důvodem slavné osmašedesátky je smrt Jágrova dědečka. Ta se totiž pojí také k tomuto číslu.  Vedení NHL už v minulosti vyřadilo číslo 99. To přitom patří historicky nejlepšímu střelci NHL Waynu Gretzkymu. Hráči si tak mohou vybrat dres od čísla 1 až 98. Pokud by se zámořská soutěž v případě Jágra ke stejnému kroku neodhodlala, tak by nad vyřazením čísla měl zauvažovat alespoň tým Pittsburg Penguins. Tam se Jágr totiž zasloužil o nejvíce bodů ve své kariéře a trávil tam i nejvíce let v NHL. I sám Jágr připustil, že by se mu líbilo, kdyby jeho číslo viselo na střeše domácího stánku Pittsburghu.