Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 20. prosince: Den, kdy se narodil Jaroslav Heyrovský

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

20. prosince: Den, kdy se narodil Jaroslav Heyrovský

Obrázek epizody 20. prosince: Den, kdy se narodil Jaroslav Heyrovský

Poslechněte si podcast

20. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Jediný český držitel Nobelovy ceny za chemii, Jaroslav Heyrovský, se narodil 20. prosince 1890. Prestižní ocenění získal zejména za objevení polarografie. Jedná se o vědeckou metodu, kterou se dá zkoumat přítomnosti a koncentrace neznámých látek v roztoku. Heyrovského metoda má pak nejrůznější použití. Například při dobývání rud, při léčbě nemocí nebo při čištění životního prostředí.

20. prosince je důležitý den pro českou vědu. V tento den roku 1890 se totiž narodil významný fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie Jaroslav Heyrovský. Ten se jako jediný Čech stává nositelem Nobelovy ceny za chemii. Tohoto vyznamenání se mu dostává v roce 1959.

Heyrovský vystudoval akademické gymnázium v Praze. Roku 1909 se zapsal na filozofickou fakultu Karlovy Univerzity. O rok později ale už začal studovat na Univerzitě College v Londýně, kde získává bakalářský titul. Jeho další studia mu pak zkomplikuje první světová válka. Heyrovský v rámci ní narukuje ke zdravotníkům. V roce 1918 ale už obhajuje na Karlově univerzitě svou disertační práci.

To už se dostáváme do období, kdy Heyrovský upíná pozornost k výzkumu. Ve svých počátcích se věnuje problematice povrchového napětí rtuti. Roku 1922 Heyrovský publikuje objev využití elektrolýzy se rtuťovou kapkovou elektrodou. Jde o metodu, která slouží účelům chemické analýzy.

Právě kapající rtuti a chemické analýze se věnoval i dál. Díky ní s pomocí svého žáka - Japonce Masuzóa Shikata v roce 1924 Heyrovský sestrojuje první polarograf.

Co to vůbec je polarografie? Jedná se o vědeckou metodu, kterou se dají zkoumat vlastnosti hmoty. Detailněji slouží k určování přítomnosti a koncentrace neznámých látek v roztoku. Do něj se ponoří dvě elektrody a my už jen sledujeme, jaký proud v něm protéká. Na křivkách této závislosti se objevují polarografické vlny, které signalizují přítomnost jednotlivých látek v roztoku. Jinými slovy - za pomoci této elektrochemické metody se dá určit, které látky jsou v roztoku obsaženy a také kolik jich tam je. A polarograf právě automaticky zapisuje křivky závislosti intenzity proudu v napětí. Konstrukci přístroje pro Heyrovského sestrojují mechanici fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy.

Tento objev má pak nejrůznější použití. Například při dobývání rud, při léčbě nemocí nebo při čištění životního prostředí. Během druhé světové války byla velice široce používána třeba pro účely analýz kovů při výrobě zbraní a mimo jiné také při takzvaném manhattanském projektu, ve kterém se připravovala první atomová bomba.

Za vynález polarografu se Heyrovskému dostává toho nejvyššího ocenění. 10. prosince 1959 si z rukou švédského krále Gustava Adolfa VI. přebere ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii.

Jaroslav Heyrovský poté také na mnoha univerzitách získává čestné doktoráty. Jde například o školy v Drážďanech, Marseille, Paříži nebo Varšavě. Český vědec je rovněž čestným členem vědeckých akademií například v americkém Bostonu, Indii, Maďarsku nebo Polsku. Největší vědec Československa umírá 27. března 1967 a je pohřben na Vyšehradě.