Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 20. listopadu: Den královské svatby Alžběty a Philipa

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

20. listopadu: Den královské svatby Alžběty a Philipa

Obrázek epizody 20. listopadu: Den královské svatby Alžběty a Philipa

Poslechněte si podcast

20. 11. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Sňatek Alžběty II. a Philipa vyvolal mnoho kontroverzí. Alžběta si ho musela prosadit přes vůli své rodiny. Ta ho považuje za naprosto nevhodného, přestože Philip pochází z urozených vrstev. Jeho otec princ Andreas byl ale notorický gambler. Matce Alici zase diagnostikovali maniodepresivní psychózu. Rádcům britské královské rodiny není po chuti ani Philipův drzý smysl pro humor. Alžběta však trvala na svém. Philip ale musel konvertovat k anglikánům a vzdát se řecké i dánské koruny.

20. listopadu 1947 probíhá ve Westminsterském opatství do té doby nejsledovanější svatba. Princezna Alžběta se vdává za prince řeckého a dánského Filipa. Svatby se zúčastní přes 2000 hostů. Živý přenos obřadu přenáší BBC 200 milionům lidem po celém světě.

Sňatek ale vyvolal mnoho kontroverzí. Alžběta si ho musela prosadit přes vůli své rodiny. Ta ho považuje za naprosto nevhodného, přestože Filip pochází z urozených vrstev. Jeho otec princ Andreas byl ale notorický gambler a královskou rentu prohrával v kasinech Monte Carla. Matce Alici zase diagnostikovali maniodepresivní psychózu. Rádcům britské královské rodiny není po chuti ani jeho drzý smysl pro humor. Alžběta však trvala na svém. Philip ale musel konvertovat k anglikánům a vzdát se řecké i dánské koruny.

U části Angličanů vyvolává svatba nevoli. Vadí jim její pompéznost. Velká Británie se totiž tou dobou stále vzpamatovává z druhé světové války. Ekonomická krize je v plném proudu a obyvatelé žijí na přídělové lístky. Nelíbí se jim například, že si princezna nechává ušít róbu od Normana Hartnella.

Svatba ale není tak honosná, jak se může některým zdát. Alžběta si na své svatební šaty musí ušetřit sama. Stovky lidí chtěli princezně podat pomocnou ruku. Posílají jí tak své přídělové lístky. Alžběta je ale musí vrátit. Pro tuto potřebu by je nebylo totiž legální použít. K upečení čtyřpatrového dortu zase poslouží darované suroviny z celého světa. Ekonomické úspory se odrážejí i na ohňostroji. Na jeho výrobu jsou použity nadbytečné výbušné chemikálie z války.

Druhá část Angličanů však sleduje svatbu s nadšením. Veselka je pro ně vítaným povyražením v poválečném státě. Davy lidí netrpělivě čekají v ulicích a jsou hrdí na své nové královské novomanžele.

Královský pár dostává přes 2500 darů z celého světa. K tomu jim přichází 10 000 dopisů a gratulací. Dar posílá například i indický duchovní a politický vůdce Mahátma Gándhí.

Pojďme se ještě zastavit u královského páru? Alžběta poznává Filipa už v raném dětství. Konkrétně na svatbě jeho bratrance. Královský pár totiž pochází ze stejné rodiny. Jde o potomky královny Viktorie. Alžběta je její pra pravnučkou. Filip je s Viktorií zase příbuzný přes rodinu jeho matky.

Vzájemné zalíbení k sobě nacházejí až na univerzitě pro královské námořnictvo. Tam Alžběta společně se svojí rodinou zavítala na setkání s některými kadety. Návštěvu ale komplikuje chřipková epidemie. Třináctiletá Alžběta se sestrou Margaret se tak nemohou zúčastnit bohoslužby v kapli. Princ Filip se jako jediný zdravý musí postarat o pobavení královských dívek. Právě zde přeskakuje pomyslná jiskra, která o osm let později vyústila ve svatbu.