Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 2. listopadu: Den, kdy vznikla sportovní Slavia

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Sport

2. listopadu: Den, kdy vznikla sportovní Slavia

Obrázek epizody 2. listopadu: Den, kdy vznikla sportovní Slavia

Poslechněte si podcast

2. 11. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Na počátku bylo kolo. Tedy nejdřív literatura a pak kolo. Fotbalový tým SK Slavia totiž vznikl ze studentského literárně-řečnického spolku. Ten ve svém rámci založil 2. listopadu 1892 sportovní odbor, který se věnoval cyklistice. Fotbalový míč přišel na řadu až tři roky na to.

2. listopad je významný pro fotbalové fanoušky. Tedy alespoň pro ty, kteří fandí Slavii. Historicky druhý nejúspěšnější fotbalový tým v Česku vznikl ze studentského literárního a řečnického spolku. V jeho rámci založila 2. listopadu 1892 valná hromada v Kaulichově domě na pražském Karlově náměstí první sportovní odbor. Nazývá ho Akademický cyklistický odbor Slavia. Vzniká tak neodmyslitelný pilíř jednoho z nejvýznamnějších českých fotbalových klubů.

V říjnu 1892 se před palácem barona Nádherného scházejí tři členové literárně-řečnické Slavie. Mezi nimi figuruje student medicíny Jaroslav Hausman, Václav Kratochvíl a Vilím Schöbl. Mládenci si zoufají, že jim ve Slavii chybí sportovní vyžití. Navrhují tak založení nového studentského klubu. Nemají s tím ale žádné zkušenosti.  Štěstí proto chlapci hledají u novináře a tajemníka mladočeské strany Antonína Čížka. Jde o jednoho z nejvýznamnějších představitelů pokrokového hnutí. Čížek sice není ve výboru Slavie, ale přesto je její aktivním členem. Celou záležitost si bere rázem pod svou režii. Zakládá výbor a podvýbor. Jeho členové mají o věci diskutovat a nejpozději do měsíce přijít s hotovou věcí.

Důležitý den přichází právě 2. listopadu. Antonín Čížek předstupuje před členy Literárního a řečnického spolku a zahajuje svou řeč. Po vyslechnutí Čížka se spolek dělí na dvě názorové skupiny. Na pokrokáře a takzvané neodvislé. Ti se proti návrhu založit sportovní odbor okamžitě staví. Argumentují, že sport nemá žádnou souvislost s literaturou. Čížek se ale nevzdává. Sebevědomě oponuje tím, že Slavia je ústředním spolkem studentů. Sport pak s akademickým životem nedílně souvisí.  Návrh tak nakonec dostává zelenou. Přijímá jej většina. Vzniká tak Akademický Cyklistický Odbor Slavie. Přezdívá se mu také Malá Slavie. V prvopočátcích sportovního klubu stojí pouze cyklistika. Fotbalový míč přichází na řadu po třech letech od založení.  Pojďme se ještě zastavit u klubových barev. Červená a bílá. Bíla symbolizuje čistotu sportovní myšlenky a čestného boje. Červená je zase symbolem srdce, které je třeba vložit do zápasů. Červenobílý sešívaný klub získává přízeň u politických panslavistů v řečnickém spolku. Důvodem je skutečnost, že jsou barvy spjaté s heraldickými barvami českých králů.  Pěticípá hvězda pak představuje stále novou naději povznášející mysl a sílící ducha i v obdobích nezdaru a neúspěchu.

V klubovém zájmu je od založení reprezentovat národ Čechů. Z toho důvodu mají jeho členové blízko k Tomáši G. Masarykovi a Edvardovi Benešovi. Samotní Slávisté pak zdůrazňují, že národ z rodiny Slovanů má právo ucházet se o své území. Podporovali myšlenku, že Češi mohou vytvořit společný a suverénní národ.