Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 2. ledna: Den, kdy se v televizi poprvé objevil Večerníček

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

2. ledna: Den, kdy se v televizi poprvé objevil Večerníček

Obrázek epizody 2. ledna: Den, kdy se v televizi poprvé objevil Večerníček

Poslechněte si podcast

2. 1. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Malý kluk s papírovou čepicí, který každý večer nosí dětem pohádku na dobrou noc. Ano, to je Večerníček. Na tomto pořadu vyrostlo už několik generací. Vůbec první se v televizním vysílání objevil 2. ledna 1965. Premiérovou pohádku představoval snímek Kluk a kometa. Ve svých počátcích se ale vysílal pouze v neděli.

Večerníček – malý kluk s papírovou čepicí, který každý večer nosí dětem pohádku na dobrou noc. Na tomto pořadu vyrostlo už několik generací. Ten první se v televizním vysílání objevil 2. ledna 1965. Premiérovou pohádku představoval snímek Kluk a kometa. Ve spolupráci s Černým divadlem a Štěpánkou Haničincovou jej režíruje Ludvík Ráž.

Prvopočátky Večerníčku sahají ale ještě hlouběji do minulosti. Už v roce 1963 se na televizorech objevuje pořad Stříbrné zrcátko. Jedná se o podvečerní pohádky s nepravidelnou stopáží.  Z tohoto konceptu pak známý dramaturg, surrealista, výtvarník a básník Milan Nápravník vytváří nový formát pořadu. Získává kultovní název, který je znám dodnes - Večerníček. K tomuto pořadu se nesmazatelně připisují i osobnosti, jako jsou Irena Povejšilová, Kateřina Krejčí, Marie Kšajtová nebo Jan Kutálek. Ti se v jeho počátcích starají o dramaturgii pořadu. Večerníček by nebyl Večerníčkem bez své tradiční znělky. Překvapením nebude, že jde o nejstarší českou televizní znělku vůbec. Příliš mnoho konkurentů nemá v tomto ohledu ani v celé Evropě. Během července a srpna roku 1965 ji vytvořil Radek Pilař společně s režisérem Václavem Bedřichem. O animaci se postaral Antonín Bureš.

Bedřich je rovněž nejproduktivnějším autorem Večerníčků. Režíruje Boba a Bobka, pohádku O zvířátkách pana Krbce, Maxipsa Fíka, Říkání o víle Amálce, O Makové panence a motýlu Emanueli nebo Štaflíka a Špagetku. Tím ale celý výpis zdaleka nekončí.  Tradiční melodii složil Ladislav Simon a hlas postavě Večerníčka propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý. Jako honorář dostal 60 korun.  V polovině šedesátých let je Večerníček pro většinu tehdejších dětí luxusem. Televizor mají jen bohatší domácnosti. Netrvá dlouho a po televizi touží každá rodina. V březnu 1965 pořad sledují dva miliony diváků. V prosinci 1969 překonává Večerníček milník tří milionů sledujících. Přes čtyřmilionovou hranici se přehoupne v roce 1978.

Zajímavostí je i skutečnost, že do roku 1967 Večerníček naladíte pouze v neděli. Později se jeho vysílání rozšiřuje a je na obrazovkách ke zhlédnutí třikrát týdně. V úterý, čtvrtek a neděli. V roce 1970 k těmto dním přibývá ještě pátek. Denně se pak na něj mohou děti dívat o tři roky později, kdy se Večerníček dočká i barevného vysílání

Za dobu čtyřiceti let večerníčku bylo vytvořeno asi 300 seriálů, od roku 1991 do roku 2005 bylo odvysíláno 120 premiér. Nejpoužívanější technologií realizace večerníčku je kreslená animace, následuje plošková a loutková.

O Večerníček je velký zájem i za hranicemi. Dostal se do všechn evropských zemí, ale i do Austrálie, Spojených arabských emirátů, Indonésie, Turecka, Japonska, Keni, Zimbabwe nebo na Island.