Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 19. listopadu: Den, kdy vzniklo Občanské fórum

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

19. listopadu: Den, kdy vzniklo Občanské fórum

Obrázek epizody 19. listopadu: Den, kdy vzniklo Občanské fórum

Poslechněte si podcast

19. 11. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Dny po sametové revoluci byly plné euforie, ale také otázek. Už 19. listopadu 1989 tak vzniká nové politické hnutí, které zastřešilo všechny, kdo volal po demisi KSČ - Občanské fórum. Určovalo takt společenských změn bezprostředně po sametové revoluci a provedlo českou společnost prvními lety k demokracii. Ideová neuchopitelnost, otevřenost a nedostatek vnitřní disciplíny ale už v roce 1991 přivedly hnutí k rozpadu.

Dny po sametové revoluci byly plné euforie, ale také otázek. Už 19. listopadu 1989 tak vzniká nové politické hnutí, které zastřešilo všechny, kdo volal po demisi KSČ - Občanské fórum.

Na počátku stálo hlediště Činoherního klubu. Zde se formuje spontánní platforma, která reaguje na brutální zásah proti studentské demonstraci na Národní třídě. U vzniku hnutí stojí na 300 odpůrců komunistické moci. Patří mezi ně i představitelé Charty 77, Československého helsinského výboru, Kruhu nezávislé inteligence a dalších.

Občanské fórum oficiálně vzniká ve 22 hodin. Do jeho čela se staví Václav Havel, který ještě v den založení hnutí pronáší úvodní prohlášení. Občanské fórum v deklaraci požaduje odstoupení politiků bezprostředně spojených s přípravou intervence pěti států Varšavské smlouvy z roku 1968. Konkrétně pak jde o Gustava Husáka, Milouše Jakeše, Jana Fojtíka, Miroslava Zavadila, Karla Hofmanna a Aloise Indu.

Hnutí také vyzývá k rezignaci prvního tajemníka ministerstva vnitra Komunistické strany v Praze Miroslava Štěpána a federálního ministra vnitra Františka Kincla. Důvodem je podle prohlášení jejich odpovědnost za všechny zásahy, které policie v posledních měsících provedla proti pokojně manifestujícím občanům. Třetí bod prohlášení navrhuje vznik vyšetřovací komise. Ta má přitom prozkoumat zásahy na Národní třídě, poukázat na pachatele a adekvátně je potrestat. Součástí komise mají být právě členové Občanského fóra.  A konečně se dostáváme k poslednímu bodu deklarace. Ten obsahuje požadavek na propuštění všech vězňů zadržených ve spojitosti s posledními manifestacemi.

Zastavme se ještě u loga Občanského fóra. To tvoří písmeno O, ve kterém jsou namalované modré oči, červený úsměv a červené písmeno F. Logo vzniká 25. listopadu 1989 na neformální jednodenní rychlosoutěži mezi středními a vysokými školami. Vítězem se stává student prvního ročníku Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Šťastný. Návrh vzniká jako jeden z žertů jen čtvrt hodiny před uzávěrkou soutěže. Šťastného tato soutěž proslavuje. Později pak vytváří loga pro firmy Datart, E-Gate, Seznam.cz nebo Slovanský dům. Občanské fórum určovalo takt společenských změn bezprostředně po sametové revoluci a provedlo českou společnost prvními lety k demokracii. Nepodporovalo stranictví a mělo volnější strukturu, ve které působilo mnoho nesourodých skupin. Do prvních svobodných voleb šlo Občanské fórum s heslem „strany jsou pro straníky, Občanské fórum je pro všechny“. Opanovalo se ziskem jedenapadesáti procent hlasů federální i českou vládu.  Právě první svobodné hlasování ale také odstartovalo rozpad celého hnutí. Model držící se volebního hesla totiž sice dobře fungoval v prvních revolučních měsících, postupem času se však právě ideová neuchopitelnost, otevřenost a nedostatek vnitřní disciplíny staly hlavní příčinou rozpadu. K tomu dochází 23. února 1991.