Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 18. prosince: Den, kdy bylo v USA zrušeno otroctví

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

18. prosince: Den, kdy bylo v USA zrušeno otroctví

Obrázek epizody 18. prosince: Den, kdy bylo v USA zrušeno otroctví

Poslechněte si podcast

18. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

18. prosince došlo ve Spojených státech ke zdánlivě důležitému milník. V tento den roku 1865 přináší třináctý dodatek ústavy konec otroctví. To bylo přitom jádrem vzniku právě skončené občanské války. Jak ale zmiňujeme, jde pouze o zdánlivý konec. Otroctví bohužel přetrvává až do současnosti.

18. prosince došlo ve Spojených státech ke zdánlivě důležitému milník. V tento den roku 1865 přináší třináctý dodatek ústavy konec otroctví. To bylo přitom jádrem vzniku právě skončené občanské války. Jak ale zmiňujeme, jde pouze o zdánlivý konec. Otroctví bohužel přetrvává až do současnosti.

Otrokářství v Americe funguje už před objevením kontinentu Kryštofem Kolumbem. Jeho skutečný význam se ale prohlubuje až po příchodu imperialistických států - Španělska, Portugalska nebo Británie. Ti si zpočátku podrobily původní obyvatele, tedy indiány. Později přesouvají svoji pozornost na Afričany. Tito otroci nemají žádná práva a jsou v postavení téměř bezprávného majetku.

Před zavedením třináctého dodatku ústavy americký zákon otroctví neřeší. Tedy alespoň na jihu, kde jde o nedílnou součást zemědělství.

Na Severu naopak dochází k částečnému prozření. Lidé si začínají uvědomovat, že otroctví nemá smysl. Vznikají i různá hnutí stavící se za jeho zrušení, které postupem času nabývají na síle. Bouří se i samotní otroci. Téma otroci jsou tak hranicí, která odděluje otrokářský jih od severu.

Skutečné vrásky na čele se začínají otrokářům objevovat po nastoupení do úřadu nového prezidenta Abrahama Lincolna. Píše se podzim roku 1862 a nová hlava Spojených států vydává předběžné Prohlášení o zrovnoprávnění otroků. To přináší počínaje 1. lednem 1863 velkou změnu. Pro všechny otroky začíná platit v konfederovaných státech svoboda.

Což je rozbuška ke vzniku občanské války. V její předvečer žije ve Spojených státech na čtyři miliony otroků. Lincolnovo prohlášení představuje příležitost pro nábor Afroameričanů do armády unie. Využívá ji přes 180 tisíc z nich. Občanská válka končí v dubnu 1865, vítězstvím severu.

Stejného roku v prosinci se otroci dočkávají právní svobody. Je ovšem nezbytné poznamenat, že například stát Mississippi zákon ratifikuje až v roce 1995.

Jižané se zákazem nesouhlasí. Někteří lidé s ním nejsou ztotožnění až dodnes. Se zánikem otroctví tak přichází i stinná stránka věci. Vzniká rasistická organizace pod označením Ku Klux Klan.

Dovážení otroků z Afriky je jednou z nejmasivnějších násilných migrací v historii lidstva. Organizace UNESCO uvádí, že během novodobého otrokářství je násilně vyvezeno 24 milionů lidí. Je zapotřebí poznamenat, že jde pouze o osoby z Afriky. Na tomto kontinentu žije v polovině 19. století 100 milionů lidí. Počítačové modely naznačují, že pokud by k obchodu s otroky nedošlo, tak by na černém kontinentu žilo nyní dvojnásobně více osob.

Určitě si říkáte, že otrokářství je přežitek. Jste ale na omylu. Ani do současnosti se jej nepodařilo vymýtit. Je na denním pořádku. Novinář Benjamin Skinner například uvádí, že v současnosti je na zemi více otroků než v minulosti. Nejvíce vzkvétá přitom obchod s dětskými otroky. Otrokářství funguje i nadále ve Spojených státech. Přesunulo se nicméně do podsvětí.