Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 17. prosince: Den, kdy si v televizi odbyl premiéru první díl seriálu Simpsonovi

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

17. prosince: Den, kdy si v televizi odbyl premiéru první díl seriálu Simpsonovi

Obrázek epizody 17. prosince: Den, kdy si v televizi odbyl premiéru první díl seriálu Simpsonovi

Poslechněte si podcast

17. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Dokážete si představit život bez pivaře Homera Simpsona, starostlivé mamky Marge, šprtky Lízy, uličníka Bárta nebo mazané Maggie? My tedy určitě ne! Právě 17. prosince 1989 si v televizi odbyl premiéru první díl kultovního seriálu Simponovi. Nesl název „Vánoce u Simpsonových“.

Dokážete si představit život bez pivaře Homera Simpsona, starostlivé mamky Marge, šprtky Lízy, uličníka Bárta nebo mazané Maggie? My tedy určitě ne! Právě 17. prosince 1989 si v televizi odbyl premiéru první díl kultovního seriálu Simponovi. Nesl název „Vánoce u Simpsonových“.

Kreslený seriál od Matta Groeninga vzniká už v roce 1987. Ve dvouminutových skečích se objevoval v show Tracey Ullmanové. Inspirací Groeningovi byla jeho vlastní rodina. Dokonce podle nich samotných pojmenovává hlavní postavy. Tvůrce sám přiznává, že jeho otec měl na seriál klíčový vliv. Například mu řekl, že Homer nesmí být nikdy zlý na Marge. Zpočátku seriálu si Simpsonovi vystačí pouze s hlavními pěti postavami. Postupem času se jich přidává víc. Mnoho vedlejších postav je pak pojmenováno podle ulic v Portlandu ve kterém malý Matt vyrůstal. Během let hlavní hrdinové mění částečně svoji podobu.

Co je ovšem na Simpsonových tím nejzásadnějším znakem je fakt, že se nebojí vyjadřovat politické názory. Americký seriál se nezdráhá dělat si srandu z vlády, školství, policie nebo náboženství a i ze samotných rodinných vztahů.

Hlavní hrdina Homer není úplně nejideálnějším vzorem příkladného rodiče. Jeho priority se týkají koblih a piva Duff. Nejpříkladnějším není ani jeho vztah k práci v jaderné elektrárně. Tyto kontroverze jsou ale možná i důvodem, proč jsou Simpsonovi tak oblíbeným seriálem.

Spolu s rostoucí popularitou seriálu, roste i počet významných osobností, které se do příběhů zapojují. Z těch nejznámějších se v seriálu objevil například: Michael Jackson, Paul McCartney, Elton John, Tom Hanks, Red Hot Chilli Peppers, Aerosmith, Metallica, Rolling Stones, Lenny Kravitz, Sting, Tom Jones, Barry White a mnoho, mnoho dalších. Počet vystupujících celebrit je rekordní. Oproti jiným seriálům ho Simpsonovi překonávají už v šestnácté řadě. Stává se tak poté, co se ve 352 dílech objevilo 337 propůjčených hvězd.

Žlutá rodinka Simpsonů má na svém kontě ještě jeden rekord- a to titul nejdéle vysílaný pořad v primetime.

Dobře se prodává i samotná značka Simpsonů. Odhady výdělku proudící z ní se pohybují kolem miliardy amerických dolarů. Celoroční film v roce 2006 například vydělal přes 500 milionů dolarů. Příjmy ale proudí i z prodeje figurek nebo triček. Sílu značky si uvědomuje i výrobce stavebnic - tedy dánská firma Lego – která vydává sety stavebnic s tématikou Simpsonových.

Velké peníze si vydělají i za namluvení originálního znění samotní herci. Za jednu epizodu vydělají 400 tisíc dolarů. V přepočtu jdu o téměř devět milionů korun.

A když už je řeč o hlasech, nesmíme zapomenout ani na výborný český dabing. Ten je jeden vůbec z nejpovedenějších. Pomáhá tomu především Jiří Lábus, který dabuje Marge nebo Martin Dejdar. Ten zase propůjčuje svůj hlas Bártovi.  Sám Matt Groening prohlásil, že český dabing Simpsonových patří k jednomu z nejlepších na světě.