Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 16. prosince: Den, kdy se odehrálo Bostonské pití čaje

16. prosince: Den, kdy se odehrálo Bostonské pití čaje

Obrázek epizody 16. prosince: Den, kdy se odehrálo Bostonské pití čaje

Poslechněte si podcast

16. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Nevšední protest amerických kolonistů proti britskému impériu! Tak by se dalo popsat Bostonské pití čaje. 16. prosince roku 1773 se osadníci převlečení za indiány tajně vkradli na britské lodě. Z nich vyházeli velké množství čaje do moře za přítomnosti přihlížejícího davu. Prý tehdy bylo poničeno víc než 300 beden vzácného zboží.

Američanům se totiž nelíbily velké daně vůči koloniím. Navíc jejich zastoupení v Parlamentu Spojeného království bylo nepatrné, což vnímali jako nespravedlivé. Měli pocit, že nemohou nic ovlivnit a musí plnit mnoho finančních povinností. Uvedené skutečnosti je pak vedly k radikálnímu činu. V Británii byli událostí zděšeni. Vláda odpověděla uzavřením bostonského přístavu. Obyvatelé kolonií však provedli podobné akce i na jiných místech. Spojené království bylo nuceno postupem času udělat menší ústupky.

V roce 1775 bylo přijato dokonce usnesení směřující k ukončení danění, ale to už bylo příliš pozdě. Rozpory mezi osadníky a britským impériem se zvětšovaly a způsobily další ostré boje, proto Spojené království poslalo na ohrožená místa armádu. Američané na to reagovali vytvořením vlastní kontinentální armády, v jejímž čele stál George Washington. A to už začala Americká válka za nezávislost v roce 1775. Zpočátku se dařilo víc Británii, protože měla lepší finanční zázemí. Přesto osadníci nepřestali bojovat. 4. července 1776 byla ratifikována Deklarace za nezávislost a v roce 1777 se kolonistům podařilo zvítězit u Saratogy.

Když se psal rok 1778, tak se na stranu USA přidala Francie, v září 1779 Španělsko. Své vítězství si Američané potvrdili v bitvě u Yorktownu v roce 1781. Francie zasáhla do bojů asi nejvíce, protože zajišťovala pro osadníky finance a střelivo. Američanům pomohlo i to, že Britové tehdy ještě válčili s Nizozemím a byli už vyčerpáni, nezbývalo jim nic jiného než roku 1781 kapitulovat. V září 1783 se USA a Velká Británie dohodly na mírové smlouvě, která byla uzavřena v Paříži, kde Britové oficiálně uznali nezávislost Spojených států amerických.

Prvním prezidentem se stal George Washington, kterého nečekalo jednoduché období. Viceprezidentem byl zvolen John Adams a jedním z ministrů se stal Thomas Jefferson. Mladá republika měla mnoho problémů, země se orientovala jen na zemědělství, průmysl v podstatě vůbec neexistoval. Nepřítomnost bank a vlastní měny ještě víc komplikovaly ekonomickou situaci. Navíc obchod mezi USA a Anglií byl omezen na minimum a mnoho států v Evropě nechtělo uznat nezávislost. V některých věcech byly USA ostatním zemím vzorem. 4.března 1789 byla vyhlášena Ústava Spojených států amerických, která byla velmi moderní a ve světě neměla obdoby.

George Washington prožil v prezidentském úřadu nakonec dvě období, v březnu 1797 se vrátil do Virginie na Mount Vernon, kde se věnoval oblíbenému farmaření. V prosinci 1799 během projížďky na koni prochladl a 14. prosince 1799 zemřel. Na jeho počest bylo pojmenováno nově založené hlavní město USA a jeden z amerických států.


Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.