Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 16. listopadu: Den vzniku pražské Sparty

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

16. listopadu: Den vzniku pražské Sparty

Obrázek epizody 16. listopadu: Den vzniku pražské Sparty

Poslechněte si podcast

16. 11. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Jeden z nejlepších českých klubů všech dob, pražská Sparta, vzniká 16. listopadu 1893. V tento den se nespokojení členové Athletic Clubu Praha oddělují a zakládají vlastní sportovní klub. Nese název Athletic Club Královské Vinohrady .Vinohradská radnice mu ale nepřináší potřebnou podporu. Neposkytne jim ani pozemek na vybudování stadionu. To nutí vedení klubu přemýšlet nad budoucností. Pár měsíců od vzniku tak rozhodují o změně působiště i názvu klubu. Přejmenovávají se na AC Sparta Praha.

16. listopadu je svátkem českého sportu. V tento den roku 1893 totiž vzniká jeden z nejlepších českých klubů všech dob. Pražská Sparta.

Stejně jako její největší rival Slavie, není klub od svých počátků úplně spjat s fotbalem, ale s kolem - respektive s velocipedem – a bruslením. Sparta vzniká oddělením nespokojených členů klubu Athletic Club Praha. Skupina kolem bratrů Malečkových si zakládají vlastní sportovní klub s názvem Athletic Club Královské Vinohrady. Po několika týdnech od svého založení pořádá klub bruslařskou exhibici. Na ní se objeví i Bohumil Rudl, který po ní vstupuje do Athletic Clubu Královské Vinohrady i se svými dvěma bratry - Václavem a Rudolfem. A právě díky nim začíná v novém klubu fungovat fotbalový kroužek. Jeho útočištěm se stává Letenská pláň.  Klub se ale brzy dostává do problémů. Vinohradská radnice jim nepřináší potřebnou podporu. Neposkytne jim ani pozemek na vybudování stadionu. To nutí vedení klubu AC Královské Vinohrady přemýšlet nad budoucností. Na zasedání v kavárně Demínka 9. srpna 1894 tak rozhoduje o změně působiště a spolu s tím i o přejmenování klubu na AC Sparta Praha. Inspirace přichází z tehdy populární antické symboliky.

I s novým názvem si Sparta může o vlastním stadionu nechat pouze zdát. První stadion získal klub až v roce 1904 naproti holešovickému pivovaru. Rok na to se stěhoval na Letnou do prostoru dnešního Národního technického muzea. Sparťani ale do té doby museli trénovat na vojenském cvičišti na Invalidovně. A jako většina tehdejších klubů odehrávají své zápasy převážně na Císařské louce.  Právě zde dochází 29. března 1896 k důležitému turnaji. Nese název "Národní zápasy mužstev, kopaný míč cvičících“, kde započala rivalita dvou pražských fotbalových "S". Sparta tehdy vítězí nad Slávií 1:0. Rozhodčí Josef Rössler-Ořovský ale nakonec gól neuznává. Po tomto klání začínají být vztahy mezi oběma pražskými kluby na ostří nože.

Oba dva týmy proti sobě nastupují až po dlouhých jedenácti letech. Opět zápas končí remízou - tentokrát v poměru 2:2. Prvním střelcem pražské Sparty v derby se stává Karel Hradecký.

Pojďme se ještě zastavit u Sparťanských barev. Modrá barva symbolizuje Evropu. Červená pak značí královské město. Důvod pro umístění žluté barvy se nedochoval. Sparta se nejprve nechává inspirovat londýnským Arsenalem. Zpočátku černé a později černo-bílé pruhované dresy tak nahrazují rudá trička s bílými šortkami. To se píše rok 1906.  Výraznějších sportovních úspěchů Sparta dosahuje před první světovou válkou. V roce 1912 její fotbalisté nechybí na prvním mistrovství Českého svazu. V turnaji vítězí. V roce 1919 dosahují prvního poválečného titulu. Během první republiky Sparta dosahuje na sedm ligových prvenství. Po druhé světové válce se stává nejúspěšnějším československým klubem. Na titul českého poháru dosáhla celkem devatenáctkrát.