Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

15. září: Den, kdy byla zavražděna kněžna Ludmila

Play

Poslechněte si podcast

15. 9. 2021

3 min

O epizodě podcastu

15. září v roce 921 byla na příkaz své snachy Drahomíry zavražděna kněžna Ludmila. Podle legendy ji vrazi uškrtili jejím vlastním závojem.
Přesně nevíme odkud pocházela, ale některé legendy říkají, že se narodila v oblasti Srbska nebo v okolí dnešního města Mělník, zhruba kolem roku 860. Když měla Ludmila čtrnáct let, provdala se za Bořivoje, který patřil mezi 1. doloženého Přemyslovce. Podle historiků se vzali buď v roce 874 nebo 875. Jisté je, že se dočkali četného potomstva. Už prý rok po svatbě se jim se narodil nejstarší syn Spytihněv a následně další děti, všechny se však dospělosti nedožili.

Pro naši zemi byli Ludmila a Bořivoj velmi významní, a to i díky tomu, že přijali křesťanství. Bořivoj se totiž obával Franků, kteří místní obyvatelstvo ohrožovali. Situace na dnešním území Čech byla značně komplikovaná. Navíc Přemyslovci ovládali jen některé části a museli spolupracovat i s dalšími knížecími kmeny. Velkou oporu našli na Velké Moravě u knížete Rastislava. Právě on zažádal byzantského císaře Michala III. o pomoc. Byly to jeho požadavky, které v roce 863 dovedly Konstantina a Metoděj na Velkou Moravu. Bořivoj tak mohl využívat nejenom Rastislavovu vojenskou pomoc, ale i duchovní. Bořivoj se chtěl vymanit z vlivu některých sousedů a vydat se jiným směrem, který byl bezpečnější, svobodnější a samozřejmě naplněný větší stabilitou. To se mu také podařilo, když byl Bořivoj pokřtěn. 

 Ludmila jako vzorná žena ho brzy následovala. Pro oba byly myšlenky a hodnoty křesťanství velmi blízké. Bořivoj a Ludmila se zasloužili o to, že se postavily první kostely v Čechách, a to na Levém Hradci a kostel Panny Marie na Pražském hradě. Jejich křesťanská víra nebyla pouhá teorie. Ludmila v ní vychovávala do konce života i svá vnoučata, zejména Václava. Když zemřel Bořivoj, vznikl konflikt mezi Ludmilou a Drahomírou. Prý to bylo proto, že neměly stejný názor na směřování země, moc se přesouvala z Bavorska na Sasko. 

Je pravděpodobné, že Drahomíra upírala svůj zrak spíše k Sasku. Ludmila zase víc věřila orientaci na Bavorsko. Nakonec to skončilo vraždou Ludmily 15. září 921 na hradišti Tetín. Na místě, kde zemřela nechala Drahomíra vybudovat chrám svatého Michala, aby zázraky, které se po její smrti udály, nebyly přičítány Ludmile, ale světci, kterému byl chrám zasvěcen. V roce 925 nechal kníže Václav přenést její ostatky z Tetína do Prahy. Dnes je svatá Ludmila patronkou vinařů, učitelů nebo vychovatelů.


Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.