Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 15. února: Den, kdy byl poprvé odvysílán seriál Červený trpaslík

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

15. února: Den, kdy byl poprvé odvysílán seriál Červený trpaslík

Obrázek epizody 15. února: Den, kdy byl poprvé odvysílán seriál Červený trpaslík

Poslechněte si podcast

15. 2. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Dave Lister, Arnold Rimmer, Kocour a Holly. Zdají se vám tato jména povědomá? Samozřejmě nejde o nikoho jiného, než o hlavní představitele legendárního komediálního sci-fi seriálu Červený trpaslík. Vůbec poprvé si jej diváci BBC mohou vychutnat 15. února 1988. Myšlenka úspěšného seriálu se zrodila v hlavách britských rozhlasových scénáristů Dougha Naylora a Roba Granta a to už v roce 1983. Do vysílání se Červený trpaslík dostal ale až o pět let později. Vše se protáhlo kvůli tomu, že se tvůrci stavili proti reklamám. Nechtěli, aby komerční pauzy divákům kazily podívanou. Jediné východisko tak představovala veřejnoprávní televize BBC. Naléhání se vyplácí. Červený trpaslík dostal zelenou a objevuje se na kanálu BBC 2.

14. února se přepisují dějiny internetu a médií. V tento den roku 2005 totiž vzniká portál YouTube. Za dobu své existence se stal mnohem více než jen platformou pro streamování videí. Jde o portál, na kterém může kdokoli vyjádřit svůj názor. Představuje také silný marketingový nástroj. YouTube pak stojí i u vzniku slovních spojení, které vytvářejí historii. Příkladem je virální video, clickbait nebo YouTuber.

Za webovou stránkou umožňující zdarma sdílet videa stojí mladí zaměstnanci služby PayPal - Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. Všichni tři vizionáři se jako tým skvěle doplňují. Hurley má vystudovaný design na Indiana University v Pensylvánii. Chen a Karim jsou zase programátoři se vzděláním zaměřeným na výpočetní technologii na Universitě v Illinois ve městech Urbana a Champaign.

Cíl jejich projektu je naprosto jednoduchý. Má zaplnit tou dobou chybějící mezeru na trhu. A jak vůbec celý nápad vznikl? Na začátku je Chenova oslava narozenin, které se Karim nemůže zúčastnit. Chen mu chce ale přeci jen atmosféru slavnostní události nějak přiblížit, napadne ho tak, že by mohl sdílet video. Dalším impulsem se stává vystoupení Janet Jackson na Super Bowlu v roce 2004. Při svém koncertu nechtěně odkrývá částečně své vnady. Karim si chtěl záběr přehrát ještě jednou. Video ale nikde nenašel. Obě události pak vedou k nápadu vytvořit projekt na sdílení videí.

Všichni tři se tak pouští do formování YouTube. Sídlo mají nad pizzerií a japonskou restaurací v kalifornském městě San Mateo. K aktivování světoznámé domény www.youtube.com dochází právě 14. února 2005. Uploadovat videa je ale možné až o dva měsíce později, tedy 23. dubna.

Prvním zveřejněným videem je příspěvek zakladatele Jaweda Karima z návštěvy zoo ve městě San Diego. Na YouTube je mimochodem toto nejstarší video dodnes!

Mladá nadějná platforma se dostává do širšího podvědomí společnosti i díky investorům. V listopadu 2005 získává od společnosti Sequoia Capital investici v hodnotě 3,5 milionů dolarů.

V červenci roku 2005 zobrazuje YouTube nejlepší videa. Od srpna stejného roku videím můžete dát také hodnocení prostřednictvím hvězdiček. V říjnu přicházejí ještě výraznější změny. Uživatelé YouTube si mohou vytvářet vlastní playlisty nebo pustit video na celou obrazovku. Zanedlouho se pak uživatelé mohou stát takzvanými subscribery a odebírat kanál, jehož obsah se jim zamlouvá.

První video pokořující hranici jednoho milionu zhlédnutí je reklama na Nike z roku 2005. Její hlavní tváří je hvězdný brazilský fotbalista Ronaldinho.

Do YouTube postupem času proudí více a více investic. V roce 2006 je jednou z nejrychleji rostoucích stránek na internetu vůbec. Její obsah je na tu dobu ohromující - 65 tisíc videí a denní počet zhlédnutí odpovídá 100 milionům. V říjnu stejného roku pak portál za 1,65 miliardy dolarů kupuje společnost Google.