Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 15. ledna: Den zázraku na řece Hudson

Ozvěny minulosti

15. ledna: Den zázraku na řece Hudson

Obrázek epizody 15. ledna: Den zázraku na řece Hudson

Poslechněte si podcast

15. 1. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Osm let po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum prožívají obyvatelé New Yorku nepříjemné déjà vu. Nad budovami proléta letadlo, které je nebezpečně nízko. Jedná se o Airbus A320 společnosti US Airways, který měl namířeno do města Charlotte v Severní Karolíně. Letoun ale neřídí teroristé, nýbrž pilot Chesley „Sully“ Sullenberger. Ten se fatální technickou závadu snaží vyřešit nouzovým přistáním na řece Hudson. Díky jeho intuici, chladné hlavě a třicetileté praxi zachraňuje nejen 154 lidí na palubě, ale s velkou pravděpodobností i stovky Newyorčanů na ulicích pod sebou.

15. ledna 2009, tedy osm let po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum, prolétá nad budovami New Yorku letadlo. Je nebezpečně nízko. Airbus A320 společnosti US Airways odstartoval z letiště La Guardia do města Charlotte v Severní Karolíně. Ve vzduchu je ale jen chvíli, když se dostává do technických problémů. Kapitánovi letu Cheyslemu Sullenbergerovi nezbývá než nouzově přistát na řece Hudson.

Je 15:24 odpoledne a vnitrostátní letadlo se odlepuje ze severozápadní runwaye letiště La Guardia. Na své palubě převáží celkem 150 cestujících a pět členů posádky. Airbus ale krátce po startu naráží na hejno divokých hus. Některé se dostávají do motorů, důsledkem čehož oba ztrácí tah. Čoudících a posléze i hořících motorů si všímají i cestující. Hned vědí, že situace je vážná.  Kapitán Chesley Sullenberger okamžitě alarmuje řízení letového provozu. Jeho pracovníci přerušují provoz a soustředí se jen na nouzové přistání Sullenbergerova letu. Sám kapitán má ale tušení, že na nejbližší letiště už Airbus nedoletí. Napovídá mu to intuice a třicetiletá praxe.

Návrat na letiště, od kterého letoun odstartoval, vyloučili i kontroloři. Navrhují ale, aby kapitán přistál na letišti Teterboro, vzdálené devět kilometrů. Sullenberger to věži nejprve odsouhlasí, ale pak mu došlo, že je to příliš vzdálený cíl. Kapitán zohledňuje i riziko životů pod sebou v zalidněném New Yorku. Sullenberger tak vzápětí do vysílačky s ledovým klidem oznámí, že přistane na Hudsonu.  Zaměstnanci řízení letového provozu jsou v šoku. Nevěří tomu, co právě slyšeli. Dispečeři se stále pokoušejí přijít na jinou alternativu. Už je ale pozdě. Letadlo mizí z radarů.

Celá kontrolní věž je napnutá jako struna. Dispečeři se dívají na přistávající letadlo z vyhlídkového vrtulníku. Kapitán míjí jen těsně pilíř mostu George Washingtona. Airbus se rychle blíží vstříc ploše řeky Hudson. Rozhoduje každý detail. Podstatný je i úhel dopadu. Ten musí odpovídat 11 stupňům. Personál letadla mezitím připravuje cestující na náraz. K tomu samému vyzývá pasažéry i pilot. Letadlo se nakonec úspěšně sklouzne po hladině Hudsonu v rychlosti 240 km/h. Airbus zůstává vcelku a vzniká jen trhlina, kterou se do letounu dostává voda.   Sully sám z letounu nespěchá. Na palubě zůstává jako poslední a dvakrát projde letadlo, aby se ujistil, že v něm nikdo nezůstal. Všichni čekají na křídlech v ledové řece na pomoc záchranářů. Ti reagují rovněž pohotově a o život nepřichází jediný člověk.

Pro všechny je Sully rázem hrdina. Pro něj samotného ale těžké časy neskončily ve vteřině, co se mu úspěšně podařilo přistát na řece Hudson. Celý incident se vyšetřoval dlouhých 15 měsíců, kdy na něj byl vyvíjen obrovský tlak.

Kapitánovi se ale nakonec dostává uznání od dvou prezidentů. Jeho zásluhy ocenil v té době dosluhující George Bush. Hrdina z Hudsonu byl dokonce narychlo pozván na inauguraci nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamy.