Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 14. prosince: Den, kdy byl dobyt jižní pól

Ozvěny minulosti

14. prosince: Den, kdy byl dobyt jižní pól

Obrázek epizody 14. prosince: Den, kdy byl dobyt jižní pól

Poslechněte si podcast

14. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Na sklonu 19. století je Antarktida posledním neprozkoumaným kontinentem na Zemi. Přitahuje tak pozornost dobrodruhů. O dobytí jižního pólu se pokouší několik expedic. Valná většina z nich ale končí tragicky. Až 14. prosince 1911 se to povede pětičlenné výpravě vedené norským badatelem Roaldem Amundsenem, která se bezpečně vrací i zpět. Dohromady absolvuje skoro tři tisíce kilometrů. To je pro představu taková vzdálenost, jako z Paříže do Moskvy.

14. prosince dochází k přelomovému objevu. V tento den roku 1911 dobývá norský badatel Roald Amundsen jižní pól. Pětičlenná výprava zde pořizuje fotografii a opět se bezpečně vrací zpět ke své lodi a zpátky domů. Dohromady absolvuje skoro tři tisíce kilometrů. To je pro představu taková vzdálenost, jako z Paříže do Moskvy.

Na sklonu 19. století je Antarktida posledním neprozkoumaným kontinentem na Zemi. Mezi prvními lidmi vydávajícími se k tomuto nehostinnému koutu země jsou zřejmě lovci velryb a tuleňů. Antarktida neuniká ale pozornosti dobrodruhů. Ti se o ni začínají zajímat začátkem 20. století. Své síly a zkušenosti srovnávají britští, němečtí, švédští, norští, francouzští, belgičtí ale i japonští dobrodruzi. Všichni chtějí jediné. Jako první stanout na jižním pólu.

S prvním dílčím úspěchem přichází výprava v čele s Britem Ernestem Shackletonem. Ten se mezi lety 1907 až 1909 snaží na Antarktidě uskutečnit vědecké výzkumy. Důležité je pro něj ale i dobytí jižního pólu. Cesta probíhá bez větších komplikací, problém ale nastane těsně před cílem. Shackleton je od něj pouhých 160 kilometrů, když ho antarktická zima donutí k návratu. Pokud by se rozhodl jinak, dostihla by jej jistá smrt. Nikdo ale o život nepřichází a z velice nebezpečné výpravy se všichni vrací bez úhony. Shackletonův tým dosahuje jednoho z největších úspěchů. Velké množství výprav totiž končí tragicky.

To už se dostáváme k nejslavnějšímu vyústění boje o dobytí jižního pólu. Souboj na ostří nože probíhá mezi Norem Roaldem Amundsenem a Britem Falconem Scottem. Norský dobrodruh zakládá počínaje rokem 1911 základní tábor v Zátoce velryb. Scott se svojí polární skupinou startuje od pár kilometrů vzdáleného Rossova ostrova.

Amundsenova skupina vyráží v říjnu. Britové na druhé straně o měsíc později. Liší se i přeprava dobrodruhů. Amundsen sází na saně tažené psy. Scott si vybírá motorové sáně společně se sibiřskými poníky. Důležité je zmínit i oblečení. Norové jsou oblečení do teplých kožešin, které používají otužilí Eskymáci. Kdežto Britové upřednostňují oblečení se speciálním střihem.

Amundsen má při výběru šťastnou ruku a zdolává Jižní pól jako první. Scott se dostává do technických problémů. Motorové sáňky nevydrží a rozpadají se. Poníky musí navíc zastřelit. I přes úbytek důležitých zásob se Scott nevzdává. Přes vypětí všech sil cíle dosahuje 17. ledna. Radost trvá ale pouze chvíli. Polárníci zjišťují nepříjemnou věc. Amundsen je předstihl.

Výprava v čele se Scottem tak vyráží zpět k základnímu táboru. Nikdo se ale nevrací živý. O několik měsíců později dochází 18 kilometrů od nejbližšího záchytného táboru k objevení jejich těl.

Amundsenovi, který jako první dobyje jižní pól 14. prosince, se daří bezpečně vrátit zpět. Po velkém úspěchu zakládá úspěšný námořní obchod. Jeho život zhasíná poblíž Špicberských ostrovů v Severním ledovém oceánu. Stává se tak poté, co se připojuje k záchraně trosečníků z havarované italské vzducholodi Italia. Amundsenův hydroplán se zřítil v mlze nad Barentsovým mořem. Datum jeho smrti se často připisuje k 18. červnu 1928.