Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 14. ledna: Den, kdy se zrodilo hnutí hippies

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

14. ledna: Den, kdy se zrodilo hnutí hippies

Obrázek epizody 14. ledna: Den, kdy se zrodilo hnutí hippies

Poslechněte si podcast

14. 1. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Láska, mír, přátelství, svoboda, drogy a nespoutaný sex. To jsou rysy, které vykreslují takzvané květinové děti neboli hippies. Celé hnutí vzniká 14. ledna 1967 na základech akce pojmenované jako “Human Be-In”. Happening v sanfranciském Golden Gate Parku navštívily tři desítky tisíc lidí. Událost je považována za předehru takzvaného Léta lásky. Během něj se hnutí hippies masově rozšiřuje.

Láska, mír, přátelství, svoboda, drogy a nespoutaný sex. To jsou rysy, které vykreslují takzvané květinové děti neboli hippies. Celé hnutí vzniká 14. ledna 1967 na základech akce pojmenované jako “Human Be-In”. Happening v sanfranciském Golden Gate Parku navštívily tři desítky tisíc lidí. Událost je považována za předehru takzvaného Léta lásky. Během něj se hnutí hippies masově rozšiřuje. Pořdatelství akce si bere pod svá křídla malíř Michael Bowen. Na demonstraci nechybí ale ani další známé osobnosti. Mezi nimi figurují například beatníci Allen Gingsberg, Lawrence Ferlinghetti, Garry Snyder nebo guru psychedeliky a harvardský psychiatr Timothy Leary. Toho prezident Richard Nixon označuje za nejnebezpečnějšího muže Spojených států.

Na mítinku se řeční, návštěvníci poslouchají kapely, zpívají, tancují a experimentují s drogami. Vůbec poprvé tu také zazní slovo “psychedelický”. Rauš pomáhá navodit undergroundový chemik Owsley Stanley pomocí LSD vyrobeného pro účely této akce. K dispozici je samozřejmě i marihuana. Návštěvníci se pod vlivem zakázaných látek zaposlouchávají do hudby kapely Grateful Dead, Jefferson Airplane a Big Brother and the Holding Company.

Celou událost doprovázejí i mainstreamová média. Omladinu doprovázejí univerzitní profesoři a volají společně s nimi, že užívání psychedelických drog není špatné. Pro novináře je to fascinují. Ve srovnání s právě probíhající válkou ve Vietnamu se na obrazovkách televizorů objevuje naprosto kontrastní obraz.

Velká část společnosti přitom netuší, že před touto událostí došlo ještě k jedné akci tohoto typu. Jde o takzvaný Průvod lásky, k němuž došlo v říjnu 1966 v Golden Gate Parku. Lidé tou dobou protestují proti zákazu halucinogenní drogy LSD. Hnutí hippies si nového zákona všímá i kvůli numerologii. Nové nařízení totiž přichází v platnost 6. října 1966. Tři šestky přitom symbolizují biblické číslo Satanovo.

O šest měsíců po hapenningu startuje takzvané “Léto lásky”. San Francisko a zejména ulice Haight a Ashbury láká teenagery ze všech koutů Spojených států. Mladými lidmi se tato oblast hemží především v červnu roku 1967. Končí škola a teenageři opouštějí své domovy. Láká je experimentování s LSD, vyjadřování lásky, chtějí se ale postavit proti válce ve Vietnamu a všemu, co s armádou souvisí.

Všechny děti, které za touhle květinovou výpravou stály, doufaly, že změní Ameriku bez násilí, krve, vzteku a války. Věřili, že všichni lidé na Zemi jsou jednou velkou rodinou, ve které láska zaujme pozici strachu.

K hnutí hippies patří neodmyslitelně i typická móda. Jeho příznivci nosí různé pláštěnky, poncha, mokasíny, sandály, náhrdelníky, pásky nebo čelenky. Veškeré oblečení je pestrobarevné a objevují se na něm zvířata nebo květiny. Některé ženy chodí bez podprsenek bosé. Členové květinových dětí se ve velké míře inspirují i místy, odkud si přivážejí hašiš nebo marihuanu. Konkrétně jde o Nepál, Indii nebo Maroko.

Hnutí hippies proniklo i do Československa. Oficiální tisk jeho členy označuje za máničky nebo chuligány. Českoslovenští hippies jsou rovněž pacifisté a vyhýbají se tak branné povinnosti. Symbolem vzdoru proti komunistickému režimu je Lennonova zeď na pražské Kampě.